Ad

BİR ÇOK REKTÖR YENİDEN ADAY OLAMAYACAK

42
Ad
İşte rektörü değişecek 21 üniversite

Görev süreleri Ağustos 2008'de sona erecek 21 üniversitenin rektörünün yerine 18-19 Haziran'da aday seçimleri yapılacak.

Akdeniz, Ankara, Atatürk, Boğaziçi, Cumhuriyet, Çukurova, Dicle, Dokuz Eylül, Ege, Erciyes, Fırat, Gazi, Gaziantep, İnönü, İstanbul Teknik, Karadeniz Teknik, Ondokuz Mayıs, Orta Doğu Teknik, Trakya, Uludağ ve Yıldız Teknik üniversiteleri yeni rektör adayları belirleyecek.

REKTÖRLÜKTE İKİNCİ DÖNEMLERİ


Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras,

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz,

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fikri Canoruç,

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı,

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır,

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu,

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay,

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut ile

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Abbas Yurtkuran, mevzuata göre iki dönem rektörlük görevi yaptıkları için yeniden rektörlüğe adaylıklarını koyamayacaklar.

2547 Sayılı Kanuna göre, rektörlerin görev süresi 4 yıl ile sınırlı. Bir rektör en fazla iki dönem rektörlük yapabiliyor.

CUMHURBAŞKANI ATIYOR

Rektörlük için profesör akademik unvanına sahip kişiler aday olabiliyor. Rektör adayı seçimleri üniversitelerde gizli oyla yapılıyor. Oy verecek her öğretim üyesi oy pusulasına yalnız bir adayın ismini yazabiliyor. Üniversitede yapılan seçimlerde en fazla oy alan 6 rektör adayının ismi YÖK'e bildiriliyor. YÖK Genel Kurulu da bu adaylar arasından 3 isim seçerek Cumhurbaşkanı'na sunuyor. Cumhurbaşkanı 3 aday arasından birini rektör atıyor.

SAMANYOLUHABER
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz