Ad

TÜRKİYE'NİN GÖZÜ AYDIN ADANA KARPUZU ÇIKTI

43002
Ad
Çukurova'da ilk karpuz hasadı yapıldı

Türkiye'de karpuz hasadının ilk yapıldığı merkez olan Adana ve çevresinde sezonun ilk ürünleri piyasaya çıktı.

Türkiye'nin karpuz üretiminin yarısının karşılandığı Çukurova Bölgesi'nde, kumlu alanda yetişen Tuzla karpuzunun hasadına başlandı. Adana'nın Karataş ilçesine bağlı Tuzla Beldesi’nde kumlu alanda yetişen karpuzun verimi çiftçiyi üzerken fiyatların beklenenin üzerinde olması sevindirdi.

Tuzla karpuzu Türkiye'de tarla karpuzu olarak ilk hasadı yapılan ürün olma özelliğini taşıyor. Çukurova’da yıllık 1 milyon ton karpuz üretimi gerçekleşiyor. Ziraat Mühendisi Nazım Onar, karpuzun kumlu alanda yetiştiği için kendine has bir aroması bulunduğunu ve turfanda çıkmasına rağmen iyi lezzeti nedeniyle rağbet gördüğünü ifade etti. Bu yıl ekim alanlarında çok az bir artış olduğunu kaydeden Onar, "İlk ürünlerde verim düşük ama daha sonra hasadı yapılacak tarlalarda beklen verimin olacağını tahmin ediyoruz." dedi.

FİYATLAR İYİ, VERİM DÜŞÜK

Üretici İsmail Televi 100 dönümlük tarladaki karpuzun hasadına başladığını belirterek, şu anda piyasalarda olan İran ve Yemen karpuzlarının yerli üreticiyi olumsuz etkilediğini söyledi. İthal karpuzun fiyatları etkilediğini ve Adana karpuzunun turfanda özelliğini götürdüğünü kaydeden Televi, “5 gündür hasat yapıyoruz. Fiyatlar bizi tatmin ediyor ancak bu yıl hava şartlarının olumsuz olması nedeniyle verim düştü. Geçen yıl biz tarlada 17 kuruşa karpuz verdik. Bir çok arkadaşımız masraflarını dahi kurtaramadı. Temennimiz fiyatların bu şekilde gitmesi.” şeklinde konuştu.

Karpuz üretici İsmet Karakuş da Türkiye'nin ilk tarla karpuzunu yetiştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek köylünün karpuzun dönümünü 3 bin liraya tüccara sattığını söyledi. Bu hafta itibariyle hasadına başladıkları karpuzu daha çok Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir ve Adana gibi büyük şehirlere gönderdiklerini aktaran Karakuş, “Beklentimiz fiyatların makul seviyelerde kalması. Fiyatlar düşerse çiftçiler çok zor durumda kalır.“ ifadelerini kullandı

ADANA KARPUZU NASIL ANLAŞILIR?

Yerli karpuz hasadının hava koşulları nedeniyle birkaç gün gecikmesi nedeniyle İran karpuzunu Adana karpuzu diye piyasaya sürenler olduğunu belirten üreticiler tüketicileri bu oyuna gelmemeleri konusunda uyarıyor.

Üreticiler vatandaşın aldanmaması için şu uyarılarda bulunuyor: “Adana karpuzunun kabuk rengi koyu yeşil, meyve eti kırmızı ve yenildiğinde ise şeker oranının yüksek olduğu anlaşılır. İran karpuzunun kabuk rengi açık yeşil, meyve eti soluk kırmızı ya da pembe, tadında ise şeker oranı düşüktür. Özellikle hasadın yeni başladığı şu günlerde gerek İran karpuzunu Adana karpuzundan ayırt etmek, gerekse ham kesim yapanlara aldanmamak için mutlaka 'kesmece' alınması gerekiyor. Karpuzun rengini kontrol ettikten sonra elinizle ağırlığını tartın. İçi boşsa hafiftir. Sonra satıcıya dış kabukta üçgen şeklinde kesim yaptırıp rengini ve tadını kontrol edin. Ürününe güvenen satıcı (kesmece) talebinizi kabul edecektir.”
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz