Ad

AVUKATI: MAHKEME, ADNAN OKTAR A KENDİNİ SAVUNMA HAKKI VERMEDİ

46
Ad
Adnan Oktar'ın avukatı Uğur Poyraz, müvekkiline 3 yıl hapis cezası verilen duruşmada kendilerine söz hakkı tanınmadığını söyledi. Poyraz, yargılamanın adil olmadığını iddia ederek kararı eleştirdi.

Bilim Araştırma Vakfı (BAV) Fahri Başkanı Adnan Oktar'ın 3 yıl hapse mahkûm edilmesine ilişkin davada kafa karışıklıkları sürüyor. Haklarında bir dönemin organize şube müdürü tarafından 'işkence ile alındığı' iddia edilen ifadeler dışında bir delil bulunmayan Oktar ve arkadaşları için savcı beraat talebinde bulunmuştu. Ayrıca, AİHM, soruşturmada gözaltına alınan Timur Ayan'ın işkence gördüğünü tespit ederek Türkiye'yi 9 bin Euro tazminata mahkûm etmişti. Oktar'ın avukatları karara itiraz ederken, yargılamanın 'hukuki' şekilde yapılmadığını söylüyor. Avukat Uğur Poyraz, "Bizim adalete saygımız sonsuz. Ceza da alabiliriz. Ancak yargılamanın hukuki olması gerekiyor." diyor.

Adnan Oktar hakkında 2000 yılında 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve tehdit amaçlı menfaat sağlamak' suçlamalarıyla dava açıldı. Dava, zamanaşmı sebebiyle düştü. Davacı tarafın temyize gitmesi üzerine Yargıtay kararı bozdu ve düşen davanın yeni TCK'ya göre yapılmasına karar verdi. Dava sürecinde, mahkeme, Adnan Oktar'ın 'baskı ve işkence altında alındığı' gerekçesiyle reddettiği savcılık ifadesini delil saydı. İfadeler Adil Serdar Saçan'ın organize şube müdürlüğü döneminde alınmıştı.

Mahkeme, yeniden yargılanan sanıklara 'savunmalarını yaptıkları' gerekçesiyle söz vermedi. Bu durumu ciddi bir hukuk ihlali olarak değerlendiren Oktar'ın avukatı Uğur Poyraz, karar duruşmasında yaşananları şöyle anlatıyor: "Hâkime, 'Efendim, benim esasa ilişkin son savunmam mümkün değil, kesemezsiniz kanuna aykırı.' dedim. Hâkim 'Kesiyorum.' diye cevap verdi. 'O zaman bunu da zabıta geçirin.' demem üzerine hâkim, 'Zabıta da geçirmiyorum.' dedi."

Dava yıllarca sürdü

Polis, 1999 yılında Bilim Araştırma Vakfı üyelerinin ikamet ettiği 48 eve baskın düzenledi. İddialara göre 10 gün süreyle organize şubede sorgulanan BAV üyelerinin ifadeleri işkence altında alındı. Bu işkenceler Adli Tıp'ın verdiği raporlarda tespit edildi. Adnan Oktar ve arkadaşları, işkence altında zorla kabul ettirilen ifadelerini mahkemede reddetmelerine rağmen mahkemece bunlar delil kabul edildi. 2000 yılında, Adnan Oktar ile vakfın bazı üyeleri hakkında Celal Adan, Ebru Şimşek, Mehmet Ağar, Fatih Altaylı'nın şikâyetiyle dava açıldı. O dönem milletvekili olan Celal Adan ve Mehmet Ağar, şikayetlerini geri çekti. Ebru Şimşek ve Fatih Altaylı ile ilgili dava devam etti. 8 yıl süren yargılamadan sonra dava zamanaşımına uğradı. Ancak Ebru Şimşek'in itirazı üzerine zamanaşımı kararını bozan Yargıtay, sanıkların yeni TCK'ya göre yargılanması gerektiğini belirtti. Bunun üzerine İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce beraat ve zamanaşımı kararları vererek suçsuz bulduğu Adnan Oktar ve arkadaşlarına bu kez 3 yıl hapis cezası verdi.

ZAMAN
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz