Ad

AB: KAPATMA DAVASI OLAĞAN DEĞİL, TAVRIMIZ DEĞİŞMEDİ

52
Ad
Dönem Başkanı Slovenya sözcüsü, kapatma davasıyla ilgili olarak, "Tonda değişiklikler olabilir ama tavrımız aynı." derken, Olli Rehn'in sözcüsü Krisztina Nagy de davayı 'olağan bir gelişmeymiş' gibi değerlendiremeyeceklerini ifade etti.

AK Parti hakkındaki kapatma davasına ilk günden beri tepki gösteren Avrupa Birliği, bu tavrının değiştiği yönündeki yorumları reddetti. Dönem Başkanı Slovenya'nın Dışişleri Bakanı Dimitri Rupel'in salı günü yaptığı konuşmanın 'tutum değişikliği' olarak yorumlanması üzerine dün önemli uyarılar geldi. AB Genişleme Komiseri Olli Rehn'in sözcüsü Krisztina Nagy, Türkiye'deki gelişmelere kayıtsız kalamayacaklarının altını çizerken, kapatma davasına ilişkin tutumlarında hiçbir değişiklik olmadığını kayıtlara geçirdi.

Davanın 'olağan bir gelişmeymiş' gibi değerlendirilemeyeceğini vurgulayan Nagy, "Hele de bu gelişmeler ortak demokratik değerlerimizi etkiliyorsa." dedi. Slovenya'dan da Türkiye'de yapılan yorumların yanlış olduğu açıklaması geldi: "AB, kapatma davalarıyla ilgili sonucun AİHM kararlarına ve Venedik Komisyonu'nca belirlenen ilkelere uyumlu olacağına güvenmektedir." Haberi sayfa 23'te

Avrupa Birliği, AK Parti'ye yönelik kapatma davasına ilişkin tavrında değişiklik olduğuna yönelik yorumları reddetti. Hem dönem başkanlığı hem de Komisyon'dan yapılan açıklamalarda, kapatma davasına ilişkin "tavırlarında bir değişiklik olmadığı'', Türkiye'deki gelişmelere kayıtsız kalamayacakları bildirildi. Dönem Başkanı Slovenya sözcüsü, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Tonlamada bir değişiklik olabilir ama AB'nin tavrı net ve aynı." dedi. AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in sözcüsü Krisztina Nagy de Zaman'a yaptığı açıklamada, tutumlarında hiçbir değişiklik olmadığını kayıtlara geçirdi.

Dönem başkanlığı sözcüsü, "Tonda değişiklikler olabilir ama tavrımız aynı." dedi. Türkiye'deki kapatma davalarını yakından izlediklerini belirten Sloven sözcü, "AB, sonucun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına ve Avrupa Konseyi'nin Venedik Komisyonu'nca belirlenen ilkelere uyumlu olacağına güvenmektedir. AB, Türkiye'deki tüm siyasi aktörlere, hukukun üstünlüğüne, tüm vatandaşların temel özgürlüklerine, anayasaya ve demokratik laikliğe saygı göstererek görüş ayrılıklarını diyalog ve uzlaşma ruhu içinde çözmeleri çağrısı yapar.'' dedi.

Karara, gereken tepki verilecek

Türkiye'den bu dönemde, Kopenhag siyasi kriterleriyle uyumu ve Katılım Ortaklığı Belgesi'ndeki önceliklerin hayata geçirilmesini güvence altına alma iradesiyle dikkatini reformlardan ve bunların uygulanmasından başka yöne çevirmemesini beklediklerini kaydeden sözcü, Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrj Rupel'in parti kapatmalarına ilişkin görüşlerini şöyle özetledi: "(AK Parti'nin kapatılması talebiyle açılan dava) çok olağan dışıdır. İlgili AB kurumlarınca incelenecektir. Şu an için müzakere süreci ve kapatma davası arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Fakat karar çıktığında kapatma davası ve etkileri dikkatlice incelenecek, gereken tepkiler verilecektir.''

Krisztina Nagy de dün Zaman'a yaptığı açıklamada, Komisyon'un AK Parti'ye karşı açılan davada herhangi bir tavır değişikliğine gitmediğini ve Türkiye'deki gelişmelere kayıtsız kalamayacaklarını tekrar etti. Nagy, kapatma davasının "olağan bir gelişmeymiş" gibi değerlendirilemeyeceğini vurguladığı açıklamasında, "Hele de bu gelişmeler ortak demokratik değerlerimizi etkiliyorsa." diye ekledi.

Nagy'nin açıklaması şöyle: "Komisyon sözcüsü olarak ancak Komisyon adına konuşabilirim. Komisyonun duruşu değişmemiştir ve Komiser Rehn'in 27 Mayıs'ta Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada ifade ettikleri ile aynıdır. Rehn, o zaman şöyle demişti: Aday ülkelerde olanlar karşısında kayıtsız kalamayız, hele ki bu gelişmeler, paylaştığımız ortak demokratik değerlerimizi etkiliyorsa. AB'de siyasi partilerin kapatılması kesinlikle olağan işlerden değildir ve bu tür bir davanın neticesi demokratik ilkelerle ve Venedik Komisyonu'nun ilkelerinin muhtevi hukukun üstünlüğü kuralları ile uyumlu olmalıdır." Slovenya Dışişleri Bakanı Rupel, salı günü Lüksemburg'da bir soruya cevaben, kapatma davası ile müzakereler arasında bir bağ olmadığını söylemişti.

Brüksel, Zaman, aa

Kapatma, ciddi sonuçlar doğurur

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AK Parti'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde "önemli sonuçlar" doğuracağını söyledi. Fransız L'Express dergisine konuşan Barroso, "Türk Anayasa Mahkemesi, iktidardaki AK Parti'nin siyasi faaliyetlerini yasaklarsa üyelik müzakerelerini askıya alır mısınız?" şeklinde soruya, "Size evet ya da hayır cevabını karar çıktığında veririm. Fakat, şimdiden söyleyebilirim ki, eğer iktidar partisi yasaklanırsa bunun elbette önemli sonuçları olacaktır." şeklinde cevap verdi. Le Figaro gazetesi de, Avrupa Birliği Komisyonu kaynaklarına dayanarak AK Parti'nin kapatılması halinde Brüksel'in tepki olarak tam üyelik müzakerelerini askıya almayı düşündüğünü iddia etmişti.
Ali İhsan Aydın, Paris

ZAMAN
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz