Ad

CHP Lİ BELEDİYE, VATANDAŞIN İBADET ETTİĞİ CAMİYİ MÜHÜRLEDİ

55
Ad
CHP'li belediye cami mühürledi

İstanbul Bahçeşehir Belediyesi, vatandaşın 9 aydır ibadet ettiği camiyi mühürledi.

Diyanet İşleri Bakanlığı'ndan cami beratı olan Şehit Mustafa Hasanoğlu Mescidi'nin mühürlenmesine gerekçe olarak "imar planında ibadet değil ticaret yeri görünmesi" gösterildi.

Semt sakinleri, 200 bin nüfuslu beldedeki tek caminin ibadete yetmemesi nedeniyle Banu Evleri Sitesi'nin ortasındaki iş merkezinin bodrum katını ibadet amaçlı kullanıyordu.

Bin kişi kapasiteli caminin Diyanet'e kabulü anlamına gelen Büyükçekmece Müftülüğü'nden alınmış beratı bulunuyor.

İstanbul'da mesafelerin uzun olması ve camilerin ihtiyaca cevap verememesi nedeniyle apartman altları mescide çevriliyor. Banu Evleri Sitesi sakinleri de benzeri bir durumla karşı karşıya. İbadet mekanı olarak tahsis edilen alan için Diyanet'e de resmi müracaat yapılmış. Diyanet de bu talebi olumlu bularak mescit alanını 'cami' olarak tanıyan berat vermiş. Buna rağmen ezandan rahatsız olan bazı site sakinleri olabileceği belirtiliyor. Belediye de bundan hareketle mescidin Bahçeşehir'in imar planlarında ibadet yeri olarak ayrılmadığını öne sürüp 13 Haziran 2008'de mühürlemiş. Belediye, daha da ileri giderek 17 Haziran 2008'de de caminin hoparlörlerinin kablolarını kestirip okunmaya devam eden ezanı susturmuş.

Belediyenin geçmişte işyeri iskan izni verdiği ibadet mekanını, yaşanan siyasi değişim ile birlikte "kaçak" sayıp mühürlemesi tepki aldı. Banu Evleri Sitesi sakinleri, mekanın yeniden ibadete açılabilmesi için imza topladı.

200 bin nüfuslu beldeye tek caminin yetmediğini ve bu nedenle bir iş merkezinin altını cami yeri olarak Diyanet'e bağışladıklarını belirten semt sakinleri, yeni partisine yaranmak amacıyla başkanın camiyi kapattığını savunuyor.

Oysa Diyanet'in berat vererek muslukları dahil her şeyine sahip olduğu cami imam bekliyordu.

Belediyenin camiyi mühürleme gerekçesi, Bahçeşehir'in imar planlarında Diyanet'e ait caminin bulunudğu yerin ibadet yeri olarak ayrılmamış olması. Belediye adına bir açıklama yapan basın danışmanı Bektaş Erdoğan, "Söz konusu alan imar planında ibadet değil, ticari alan olarak gözüküyor. Bu yüzden mühürledik. Ticari alan olarak ayrılmış bir yerin amacı dışında, ibadet yeri olarak kullanılmasına izin veremeyiz." dedi.

Altında cami bulunan Banu Evleri'ndeki iş merkezini kat karşılığı Akdemir İnşaat şirketine Bahçeşehir Belediyesi yaptırdı. 2 Şubat 2007'de "geçici kabul belgesiyle" belediye, müteahhitten iş merkezini yapımı tamamlanmış olarak teslim aldı. İş merkezinin imar, iskan dahil bütün izinleri tamam ve kaçak bir yönü bulunmuyor.

Anavatan Partisi'nden (ANAP) Belediye Başkanı seçilen Kemal Aydın, 4 Mart 2008'de CHP'ye katıldı. Rozetini de CHP Genel Başkanı Deniz Baykal taktı.

ZAMAN
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz