Ad

CHP'Lİ SENATÖR: DARBECİLERİ ÜNİVERSİTE, YARGI VE MEDYA KIŞKIRTIYOR

6
Ad
Eski CHP İstanbul senatörü Mehmet Feyyat (85), 27 Mayıs darbesi başta olmak üzere tüm darbelerin temelinde yargı, medya ve üniversitenin görevini hakkıyla yapmamasının yattığını düşünüyor.

4 askerî müdahaleye tanıklık eden ve 1960 darbesinde savcılık görevinde bulunan Feyyat, kendi alanlarında başarısız kişilerin fitne çıkartarak askerlerin kafasını çeldiklerini kaydediyor. CHP eski senatörü, "27 Mayıs 1960 darbesinde üniversiteler ve savcılar demokratik tavır koysaydı bu ihtilal olmazdı." diyor.

1923 doğumlu olan Mehmet Feyyat, yaklaşık 15 yıl Türkiye'nin çeşitli illerinde savcılık görevinde bulundu. 1960 darbesinde Van savcısıyken cuntanın istediklerini yerine getirmediği için İstanbul'a tayin edildi. Ardından 1973-79 yılları arasında Bülent Ecevit döneminde CHP'de iki dönem senatörlük yaptı. Son 30 yıldır avukatlık yapan Feyyat, halen CHP Beyoğlu İlçe Teşkilatı'nda da parti üyesi. Cumhuriyet'le yaşıt olan Mehmet Feyyat, tüm askeri müdahalelere tanıklık etmiş bir isim. Şimdiki birçok gelişmeyi de darbe heveslilerinin gayreti olarak görüyor. 27 Mayıs'ta üniversitelerde görev yapan ilim adamlarına büyük önem verildiğini hatırlatan Mehmet Feyyat, şunları kaydediyor: "Askeri yanlışa yönlendiren üniversitelerdir. Üniversiteler ve savcılar, o dönemde demokratik tavır koymuş olsalardı 1960 darbesi olmazdı. Darbecilerin akıl hocaları savcılar, bazı köşe yazarları, medya ve üst kademe üniversite hocalarıdır. Asker kendi alanında oldukça cesurdur. Askerde siyaset cesareti yoktur. Kendi görevinde başarısız olanlar fitne çıkartıyor."

Bazı askerlerin emekli olduktan sonra konuşmalarına da tepki gösteren Feyyat, bunların orduya zarar verdiklerini belirtiyor. Emekli askerlerin görevi bittikten sonra normal bir vatandaş olduğunun altını çizen Mehmet Feyyat, ordunun son dönemde aldığı kararlarla açıklamaların önüne geçtiğini kaydediyor. Feyyat, bu konuda ilginç bir tespitte bulunuyor: "Konuşanların çoğu da kılıbık. Emekli olduktan sonra evde duramıyorlar eşlerinin korkusundan. Ondan sonra orada burada konuşuyorlar ya da başka işlerin içine giriyorlar. Emekli olmuşsun, maaşın var, evin var, işine baksana. Torunlarınla ilgilen, sev, onların altını değiştir."

Eski CHP İstanbul Senatörü Feyyat, bir hukukçu olarak yüksek yargı organlarının yaptığı son bildirileri de değerlendirdi. Feyyat, hükümete karşı yayımlanan bildirilerin meslek politikaları ile bir ilgisinin olmadığının altını çiziyor. Yapılan bu e-muhtıraların devlet yönetimiyle ilgili yapıldığını kaydediyor. Bu tarz yaklaşımların suç teşkil ettiğine dikkat çeken emekli savcı, "Bunu yapanlar başına buyruk çalışıyorlar. Bunlar suç işliyorlar. Zor durumda bir hükümet var. Bürokratlar yargıda cirit atıyor." diyor. Eski savcı, meslektaşlarının hükümete ve demokrasiye karşı sert tutumlarına rağmen, demokrasiye yönelik müdahalelere karşı sessizliklerini de eleştiriyor: "İşte asıl şeytanlık burada. Kendi işini yapmıyor. Siyasetle uğraşıyor. Darbe suç değil mi? Darbecilerle neden ilgilenmiyorlar?"

Asıl Atatürkçüler yurtdışındaki Türk okullarını kuranlardır

CHP'li eski senatör Mehmet Feyyat, yurtdışındaki Türk okullarını övdü. Feyyat, söz konusu okulların eğitimde çok ileri olduklarını, gericilikle hiçbir ilgilerinin olmadığını vurguluyor. Özellikle müspet ilimlerle dini ilimlerin birleştirilerek verilmesinin önemli olduğuna dikkat çekiyor. Yetişen öğrenciler arasında gerici hiçbir kimsenin olmadığının altını çizen CHP'li eski senatör, şu değerlendirmeyi yapıyor:

"Asıl Atatürkçülük ilerici olmaktır, modern olmaktır. Atatürkçülük sözle olmaz, çalışmayla ve fiille olur. Asıl Atatürkçüler benim babam, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın babasıdır. Kendileri Nakşi olmalarına rağmen oğullarını Atatürk'ün kurduğu eğitim yuvalarına gönderdiler. Şimdi Atatürkçüyüz diyenler Atatürkçülük yapmıyor. Bunlar Atatürk'ü putlaştırıyor. Atatürk bile, şimdi olsa bunlardan rahatsız olurdu. Atatürkçü olacaksan ilerici olacaksın. Türkiye'de asıl Atatürkçüler varsa Fethullah Gülen'in okullarıdır. Çünkü dini bir eğitim vermeden modern ilimleri öğrencilere aşılıyorlar. Asıl Atatürkçüler onlardır."

Ergenekon büyük tehlike

Eski CHP İstanbul senatörü Mehmet Feyyat, Türkiye'yi karanlığa sürüklemek isteyen çeteler konusunda da önemli tespitler yaptı. Feyyat, Ergenekoncuları, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'dan bile tehlikeli buluyor. Feyyat, Ergenekoncuların özlemlerinin ise ülkede kargaşaya sebep vererek askeri yönetimleri göreve çağırmak olduğunu ifade ediyor. Bu noktada görev yapan Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün de üzerinde baskı oluşturulmaması gerektiği uyarısında bulunan emekli savcı, "Görevini yapıyor. Yaptığı gerçekten de zor bir görev. Onun için iddianamenin hazırlanması konusunda titiz davranılmalı." şeklinde konuşuyor.

ZAMAN
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz