Ad

DEMOKRASİYİ YARGI ÜZERİNDEN KESİNTİYE UĞRATMA PLANI

64
Sazak, askerin eylem planını yazdı

Milliyet gazetesi yazarı Derya Sazak bugünkü köşesinde 'demokrasiyi yargı üzerinden kesintiye uğratma' planını yazdı. İşte o köşe yazısı...

Askerin ‘eylem planı’

Taraf gazetesi, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt’ün Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’a ‘gizli ziyareti’nin ardından Silahlı Kuvvetler kaynaklı önemli bir haberi daha manşetten duyurdu.

Eylül 2007 tarihli ‘Bilgi Destek Faaliyeti Eylem Planı’ ile ‘Kamuoyu oluşturma gücüne sahip bulunan üniversiteler, üst yargı organlarının başkanları ile basın mensupları, sanatçılarla temasın muhafaza edilerek, bu kişilerin TSK ile aynı paralelde hareket etmelerinin sağlanması’na dönük faaliyetlerin yürürlüğe konulduğu bildiriliyor.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan çıktığı resmi olarak belgelenen ve Taraf’ın elinde bulunan 11 sayfalık ‘Lahika-1’ adlı ‘eylem planı’ndaki önermeler, ‘Cumhuriyet kazanımlarını korumak’ esasına dayandırılıyor. AKP’nin anayasa paketinin ‘milli devlete karşı’ bir girişim olduğu, toplumda İslami hayat tarzının yaygınlaştırıldığı, ‘irticai odaklar’ın faaliyetlerini yasal ve legal zemine oturtarak, okul, yurt ve devlet kurumlarında kadrolaşma konusunda önemli mesafeler aldıklarının altı çiziliyor.

Eylem planı, Güneydoğu bağlamında 28 Şubat’taki ‘andıç’ uygulamasını da gölgede bırakacak hedefler içeriyor:

“DTP’nin Kandil ve AB arasında sıkışmasına yol açacak şekilde terör yanlısı tutumlarının sergilenmesi, PKK’ya desteği azaltmak için bölge halkını rahatsız edecek şekilde Türkiye sınırına yakın bölgelerde ve Kuzey Irak’ta operasyonlar ve ağır silah ateşiyle mesaj verilmesi, TSK karşıtı fikir ve eylemleriyle bilinen sanatçı ve yazarların yıpratılması.”


Genelkurmay Harekât Başkanlığı’nın koordine edeceği faaliyetlerin alanı o kadar geniş ki, varoşlarda örgütlenmekten STÖ’leri etkilemeye, film, dizi, belgesel çekiminden şarkı bestelemeye, internet ortamını kullanmaya kadar uzun bir liste çıkıyor karşımıza.

‘Yargının TSK ile aynı paralele çekilmesi’ planın can alıcı bölümü.

Taraf’ın yayımladığı belge TSK bünyesinde bir ‘iç çalışma’ olsa bile sonuçları itibariyle Türkiye’nin iç ve dış siyasetine ‘örtülü’ bir müdahale niteliğinde olup yüzde 47 oyla iktidara gelmiş bir partinin faaliyet alanını daraltarak demokrasiyi ‘yargı üzerinden’ kesintiye uğratma çabalarını açığa vurmaktadır.

27 Nisan ‘e-muhtırası’ ile Anayasa Mahkemesi’ni ‘367’ kararını almaya zorlayan ve Meclis’i cumhurbaşkanı seçemez duruma düşüren Genelkurmay’ın, AKP’yi bu kez de ‘yargı darbesi’ ile iktidardan uzaklaştırmaya çalıştığı gözleniyor. Bu çağda ‘askeri darbe’ olmayacağı için askerler, bunu kamuoyu üzerinden yapıyorlar.

Eylem planını okudukça, Nuri Bilge Ceylan’ın ‘yalnız ve güzel ülkemize adadığı’ filmi de bu faaliyetlerin ürünü mü diye kuşkulanmıyor değiliz?!

DERYA SAZAK - MİLLİYET
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz