Ad

AYDIN ŞENGÜL, KOCAOĞLU NU İSTİFAYA ÇAĞIRDI

70
Ad
AKP İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, Başkan Aziz Kocaoğlu’nu kentin suyunu kontrol ettirmemekle suçlayarak, istifaya çağırdı. Gökçek gibi litrede 10 mikrogram çıkması gereken arsenik oranının Bornova, Karşıyaka gibi bölgelerde yüzde 42’lere kadar yükseldiği iddiasında bulundu.


Şengül, Belediyelerin görevleri arasında şehir şebeke suyunun belirli periyotlarla analiz yapması gerektiğini hatırlatarak “Belli periyotlarla yapılması gereken su analizlerinin yapılmadığı ve İzmirlinin sağlığıyla oynandığı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanının açıklamalarıyla ortaya çıktı” dedi.


İl Başkanı Aydın Şengül, Dünya Sağlık Örgütü tarafından sudaki arsenik oranının sınır değerinin litre bazında 10 mikrogram olarak belirlendiğini belirterek şunları söyledi:
“Karşıyaka ve Bornova ilçelerinden alınan, su örneklerinin analizi sonucunda ortaya ürkütücü bir tablo çıktı. Söz konusu ilçelerden alınan su örneklerinde arsenik miktarı 28 ile 42.28 mikrogram arasında çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, hemen bazı kuyuları kapatarak olayı ört bas etmeye çalışıyor. Ardından hangi bölgelerden alındığı açıklanmayan su örneği tahlillerini gösterip halkı kandırmaya çalışıyorlar. Açıklamada bazı kuyuların kapatıldığı belirtilmiş ‘Sınır değerinin yüksek olduğu varsayılan bölgeler’ denilerek o bölgelerde tahlillerin devam ettiği belirtilmiştir.

Gökçek gibi olsunlar

“Kuyular kapatılmadan önce İzmirliye içirilen Arsenikli suyun hesabını kim verecek? Halkın sağlığı ile oynamak bu kadar kolay mı? Sayın Kocaoğlu, İzmirlinin sağlığı ile oynama hakkını nereden alıyor? Halk sağlığı, hiçbir zaman politik malzeme aracı olamaz. İzmirlinin sağlığını Melih Gökçek kadar önemsemeyen insanlar, İzmir’i yönetmeye kalkmasınlar. Bu skandalı önemsemeyen ve büyük bir pişkinlikle ‘Arsenik oranı yüksek çıksın, istifa ederim’ diye açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı’ya bir önerimiz var. Derhal istifa etsin. Yalnız kendisi değil, Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte istifa etsin. Bu İzmirliye yapılacak en büyük iyilik olur. Her türlü siyasi endişelerden uzak ve İzmirlinin sağlığını düşünen, tüm Demokratik kitle örgütlerini, odalarımızı ve duyarlı vatandaşlarımızı tepki göstermeye çağırıyoruz. Sağlığımızla oynamaya kimsenin hakkı yok."

YENİGÜN GAZETESİ
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz