Ad

ADD BAŞKANLIĞI İÇİN İKİ İSİM YARIŞACAK

72
Ad
ADD başkanlığı için iki isim yarışacak

Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) dün toplanan 10. Genel Kurulu tartışmalara sahne oldu.

Dernek tüzüğünün dernekler kanununa aykırı olduğunu ileri süren delegeler değişiklik istedi.

Komisyon kurup tüzüğün yeniden yazılmasını isteyen delegelerin teklifi oylamaya sunuldu. Salondakilerin el kaldırmasıyla yapılan oylama sırasında sayımda adil davranılmadığı gerekçesiyle sert tartışmalar yaşandı. Mevcut yönetimi destekleyenler ile muhalif delegeler arasındaki atışmalar üzerine divan kurulu oylamayı tekrarladı. Tekrar el kaldırmayı muhalif grup alkışla protesto etti. Divan Başkanı Ahmet Biber, tüzüğün kongreden ayrı bir zamanda değiştirilmesi kararını verdi. Genel kurulda önerge olarak sunulan 12 Yeni Türk Lirası olan ADD üyelik aidatının 36 YTL'ye yükseltilmesi önerisi ise kabul görmedi. Delegeler '24 YTL'lik artışa hayır dedi.

Geçen hafta çoğunluk sağlanamadığı için ertelenenen ADD Genel Kurulu, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu'nda toplandı. İllerdeng elen delegeler sabah saatlerinden itibaren salonu doldurdu. Toplantı, bir saat gecikmeli başladı. Genel Kurul'da ilk olarak Divan Kurulu oluşturuldu. Divan Başkanlığına ADD Artvin Şube Başkanı Ahmet Biber seçildi. Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünün tehdit altında olduğunu savunan Biber, Cumhuriyet kurumlarının yıpratıldığını iddi etti. Delegelere ayrılık değil ortak hareket etme çağrısında bulunan Biber, önergelerin okunması sırasında sözlü sataşmalara muhatap kaldı. Biber'in "70 milyonluk ülkede Anadolu'ya gittiğimiz zaman kendimizi sahipsiz hissediyoruz. Bari burada birlik olalım" şeklindeki sözleri de çare olmadı. Tüzüğün değişmesi konusunda ısrarcı olan delegeler kürsüye çıkınca tansiyon biraz olsun düştü.

Tartışmaların ardından kürsüye çıkan ADD Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur da delegelere birlik çağrısı yaptı. Türkiye'de Cumhuriyetin ve Atatürk ilke ve devrimlerinin sistemli bir baskı ve yıpratma politikasıyla karşı karşıya olduğunu öne süren Eruygur, ''Atatürkçü rejimi korumakla mükellef olanlar, birlik içinde değiller. Halkla bütünleşmek zorundayız. Vatandaşla iletişime geçebilmek için iknayı ön plana almalıyız.'' dedi. ADD'nin Türkiye'nin en büyük demokratik kitle örgütü olduğunu savunan Eruygur, muhalif Başkan adayını üstü kapalı eleştirdi. ADD'nin bir siyasal partinin organı haline getirilemeyeceğini söyleyen Eruygur, üniter devlet yapısını koruma ve demokrasiyi geliştirmenin en büyük hedefi olduğunu dile getirdi.

Yarın yapılacak seçimde başkanlık için iki isim yarışacak. ADD Başkanı Şener Eruygur ile eski ADD başkanlarından Ertuğrul Kazancı aday oldular. Kazancı, öteden beri "İşçi Partisi'ne(İP) yakın olmakla" eleştiriliyor. Eruygur'un, "ADD bir siyasi partinin organı olmamalı" şeklindeki sözlerinin adresinin "Kazancı-İP yakınlığı" olduğu belirtiliyor.

Hasan Bozkurt/ZAMAN
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz