Ad

ENGELLİ NASIL YAŞAR BU KENTTE?

7725
Ad
Yeni gün yazarı Hasan Tahsin'e duyarlı gazeteci bir kaç kare fotoğraf göndermiş.

Hasan Tahsin bu fotoğraflardan öylesine etkilenmiş ki, "Balkanlar" yazı dizisini yarıda kesmek zorunda kalmış...

Siz de bu resimleri gördükten sonra bu kentin İZMİR olduğuna inanamayacaksınız...

CHP'ye yakışmayan yönetcilerin İZMİR'i nasıl yaşanmaz hale getirdiğini, İzmirlilere bu hizmetleri layık gördüklerinin farkına varacaksınız...

Engelli nasıl yaşar bu kentte?

Balkan yazılarına “ara” vermek zorundayım bugün…
Adı bende saklı bir meslektaş kardeşim e-postayla bazı fotoğraflar yolladı. Fotoğrafların ekine de “Sevgili Hasan konu ile ilgili fotoğrafları gönderiyorum. Bak bakalım bu şehre yakışıyor mu?” diye sormuş…

Aslında “bu şehre” yakışmayan o kadar çok görüntü, anlayış, yaklaşım ve alışkanlık var ki tek tek saymaya, yazmaya ve görüntülemeye kalksak günler, haftalar, aylar alır.
Ama meslektaşımın yolladığı fotoğraflar, bazı sözlerin sadece “söylenmiş” olduğunu, “söylenmek” için söylendiğini görmek gerçekten kahredici.

İzmir’de kaç engelli yurttaşımız var ve bunlar hangi yaşam koşullarında yaşıyorlar tam bilmiyoruz. Adına “Engelliler” günü ya da “haftası” dediğimiz “resmi” bir süreç dışında da engelli yurttaşların ciddi gündem olmadığını da görüyoruz.

Yaşam standartlarının engelli yurttaşlara göre ayarlanması, onların caddelerde, sokaklarda, ulaşım araçlarında, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, kafeteryalarda ve yaşamın geçtiği her yerde zorluklarla ve ekstra “engellerle” karşılaşmadan yaşamalarını sağlamak en azından “bugün” engelli olmayanların sorumluluğunda değil mi?

Her yıl engelli günlerinde onca şamataya rağmen günlük yaşamdaki zorlukları, magandavari engelleri kaldırmak için kim elinden geleni yapıyor? Örneğin belediyeler kaldırım düzenlemelerinde artık “engelli rampası” yapıyorlar. Yapıyorlar ama bir bakıyorsunuz tam rampanın önüne “maganda” gelip aracını park etmiş… Bu aracı oradan kaldıracak “güç” kim peki? Ya da böyle bir “güç” var mı?

Ya da belediye otobüslerinin birçoğu artık engellilere uygun yapılıyor. Ortadaki kapılarda bir sistem, engellinin rahatça araca binmesini sağlıyor. Peki, “gerçekten” uygulanıyor mu?

İzmir’de “engelli hassasiyeti” en yoğun İzmir Metrosu’nda…
Defalarca o genç güvenlikçilerin bir engelli yurttaşa, vagona bininceye kadar eşlik ettiğine tanık oldum…
Ama şimdi gelen fotoğraflara bakıyorum da Büyükşehir Belediyesi’nde ulaşımla ilgili en duyarsız birim İzdeniz’miş…

Fotoğrafı gönderen “adı bende saklı” meslektaşa gerçekten teşekkür ediyorum. Bugüne kadar dikkat etmemişim. İzdeniz’in Konak ve Karşıyaka İskelelerine tekerlikli sandalyesiyle gelen bir engellinin vapura binmesi ne kadar zormuş meğer? Bu iki önemli ve büyük iskelede vapura inip binecek engellilerin olabileceğinin düşünülmemesinin faturası sadece engelli yurttaşa çıkıyor işte. İşin garip tarafı, meslektaşımın söylediğine göre Pasaport İskelesi’nde bu sorun yokmuş. Yani Pasaport’ta “düşünülen” engelli yurttaşlar, Konak ve Karşıyaka iskelesinde “yok sayılmış!”

Anlayamadığım nedir biliyor musunuz?

“Bugün” engelli olmayanların “yarın” engelli olmayacaklarını iddia edebilir mi, mesela Büyükşehir Belediye Başkanımız veya pek Sayın İzdeniz Müdürü ya da Trafikten sorumlu Emniyet Müdürü?

Samimi değiliz…

“Engelliler” sevgi kadar “hizmet” ve “anlayış” bekliyor…
Yılda bir kez bir salonda bilmem kaç tane engelliyi toplayıp, yedirip içirdikten sonra aralarında “vapurla” yolculuk edecekleri düşünmüyorsanız “günün” anlamı kalır mı?

Anlayamıyorum…

İzmir’de üst üste toplanan, koordine olan beyzadelerin içinde umarım günün birinde hayatını tekerlekli sandalyeye muhtaç geçirecekler olmaz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle seçim sonrası “tek yönlü” gelişen “iletişim” yaklaşımını gözden geçirmesi için bu fotoğraflara bakması kaçınılmaz gibi görünüyor ama yaşayıp göreceğiz artık!

YENİ GÜN - HASAN TAHSİN

http://www.engellilerevleniyor.com
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz