Ad

İŞTE İNSANLIK DERSİ!

82
Ad
Balçova Belediyesi’nin düzenlediği ‘organ bağışı teşvik’ seminerine katılan 60 ev hanımı, hayat kurtaracak

Dokuz Eylül Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Aylin Bacakoğlu, organ bağışının dini açıdan da bir sakıncası olmadığını, Kur’an‘dan ayetlerle açıkladı

40 bin kişinin böbrek, 10 bin kişinin kornea, binlerce kişinin de karaciğer, kalp gibi organların nakli için beklediği ülkemizde, yapılan bilgilendirmelerin ve seminerlerin ardından organlarını bağışlayanların sayısı da hızla artıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Aylin Bacakoğlu, Balçova Belediyesi’nin 6 semtevinde başlattığı çalışma kapsamında, ev hanımlarını organ nakli hakkında bilgilendirdi. Özellikle organ bağışında bulunan kişiler ile ilgili toplumda yanlış rivayetlerin dolaştığını belirten, Dr. Bacakoğlu, şunları söyledi:

Yanlış rivayetler

“Ne yazık ki bu konuda yalan yanlış söylentiler var. Organlarını bağışlamış, yaralanan bir insanın organlarının hemen alındığı, alınan organların zengin insanlara verildiği gibi. Bunların hepsi tamamen yalan. Çünkü bizim işimiz önce insan yaşamını devam ettirmektir. Ayrıca organ nakli ulusal koordinasyon sistemi tarafından yapılır.”

Dinen de caiz...


Organ naklinin dini açıdan da bir sakıncası olmadığını ifade eden Dr. Bacakoğlu, Kuran-ı Kerim’de var olan ayetlerin de buna işaret ettiğini belirtti. Dr. Bacakoğlu ayrıca semtevindeki bayanların soruları üzerine organ naklinden sonra vücudun bozulmadığını ve yapılan ameliyat masraflarının da bağışta bulunan kişilerin ailesine yansıtılmadığını sözlerine ekledi.

Toplantının ardından, organ nakli ile ilgili seminere katılan 60 ev hanımı, annelik içgüdüsü ile organlarını bağışlamaya karar verdi. Dr. Aylin Bacakoğlu’nun dağıttığı belgeleri dolduran Balçovalı hanımlar, çevrelerinde de organ bağışı için insanları bilgilendireceklerini ifade etti.

GAZETE YENİGÜN
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz