Ad

HİLMİ ÖZKÖK RADİKAL'E KONUŞTU

88
Ad
Genelkurmay Başkanı'nı hükümet atar

Hilmi Özkök: Genelkurmay Başkanı'nı doğrudan hükümet atar...

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) öncesinde asker-sivil ilişkilerine dair yaşanan tartışmalar üzerine Radikal Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Yetkin'in sorularını yanıtladı.

Ordudaki tayinlerin YAŞ tarafından yapıldığını zanneden yazarların oluğunu söyleyen Özkök, her şura öncesi çeşitli spekülasyonların yapıldığına dikkat çekti. YAŞ'ın sadece terfileri belirlediğini hatırlatan emekli Orgeneral Özkök,


"Kuvvet komutanlarını hükümet atar. Genelkurmay Başkanı'nın da inha (uygun görme) usulü yoktur; doğrudan hükümet artar." dedi.

Hilmi Özkök, Taraf Gazetesi'nde çıkan askerin siyasi ve sosyal müdahalesini öngören eylem planına dair görüşlerini de açıkladı. Bu tür çalışmaların öncelikle komuta kademesinin talebiyle yapıldığını belirten Özkök, ihtiyaç halinde hazır bulunması amacıyla bazı birimlerin kendi inisiyatifiyle bu tür çalışmalara giriştiğini de söyledi. Bu çalışmaların yönergeye tabi olduğunu kaydeden Özkök, birimin başındaki kişilerin ise şahsi düşüncelerini raporlara yansıtabileceği tespitini yaparak şu ifaleri kullandı: "Komutanın onayını almamış belge, müesseseyi bağlamaz. Benzer şeyler benim dönemimde de olmuştu. Bunlardan üzüntü duyuyorum."

Hilmi Özkök, gelişen teknolojiyle birlikte karargâhtan bilgi sızmasının artışına da değindi. "Dolmakalem büyüklüğündeki bir cihazla bütün ses kaydediliyor." diyen emekli Orgeneral, bu sızmalardan komuta kademesinde duyulan şikâyeti dile getirdi. Sızmaların nedenine değinen Özkök, şu şekilde konuştu: "Bunu yapanların bir kısmı kendince iyi niyetle, vatanseverlik diye düşündüğü için yapar, bir kısmı mühimsenmek için yapar, bir kısmı da kötü niyetle yapar. Benim zamanımda da olmuştu. Tabii soruşturduk, müsaadenizle sonucunu söylemeyeyim, iç işlerimizdir, ama bunları ciddiye alır, ciddiyetle soruştururuz."

RADİKAL
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz