Ad

KÖPEKLERİN CİNSEL HAYATIYLA OYNUYORLAR !

9376
Ad
İZMİR (İHA) - Türkiye'de birçok ilde hayvan barınağı bulunmadığı için başıboş hayvanların sokakta yarattığı sıkıntı her geçen gün katlanırken, İzmir'de sokak hayvanları için örnek bir çalışma sergileniyor. Binlerce sokak hayvanını kısırlaştıran ve aşılarını yapan Büyükşehir Belediyesi, mikroçip uygulamasıyla da diğer illerden bir adım öne çıkıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu konudaki uygulamalarını daha iyi tanıtmak amacıyla İzmir Enternasyonal Fuarı'nda yer alan Belediye Sokağı'nda tanıtım ve uygulama yapıldı. Fuar süresince uzman veterinerler tarafından mikroçip takılan köpekler, sahiplerinin kimlik bilgilerini ve aşı bilgilerini bu mikroçiplerde taşıyacaklar. Köpeklerin kaybolmaları durumunda, özel bir cihazla okunacak mikroçiplerden köpeklerin sahiplerine ulaşılması sağlanacak. Bu kapsamda, 2007 yılından bu yana 1855 köpeğe mikroçip takılarak güvence altına aldı. Büyükşehir Belediyesi, 2000 yılında hizmete açtığı 500 köpek kapasiteli Işıkkent Köpek Bakım Evi ile 2007 yılının Mayıs ayında Sasalı'da açılan 500 köpek kapasiteli Köpek Bakım Evi sayesinde İzmir'deki binlerce sokak hayvanına kucak açıyor. Sokak hayvanlarının aşılanıp kısırlaştırıldığı, gereken tedavilerinin yapılıp kayıt altına alındığı barınakların Türkiye için iyi bir örnek olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Sokakta yaşayamayacak durumda olan köpeklerimizi barınakta tutuyoruz. Amacımız sokak hayvanlarını sağlıksız koşullardan kurtarmak, çevre ve halk sağlığı açısından tehdit oluşturmasını önlemek. İlçe belediyeleri ve gönüllü kuruluşların vereceği destek de bu sorunun çözümünde önemli rol oynuyor. Ayrıca Işıkkent'te bulunan barınağımızdan köpek almak isteyenlere ücretsiz mikroçip uygulaması ile destek veriyoruz” diye konuştu.

İZMİR'DE SOKAK HAYVANLARI İÇİN NELER YAPILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2000 yılından bu yana 2 bin 400 kedi ve 8 bin 728 köpek olmak üzere toplam 11 bin 128 adet sokak köpeği ve kedisini ücretsiz olarak kısırlaştırdı, kayıt altına aldı, kuduz aşılarını ve antiparaziter aşılarını uyguladı. 2009 yılında 235 adet sahipli hayvana ücretli mikroçip uygulaması yapıldı. Bakımevinden sahiplenilen 255 köpeğe ise ücretsiz mikroçip takıldı ve yine ücretsiz kuduz aşısı yapıldı. 2007 yılında başlanılan mikroçip uygulamasıyla 2 yılda 751 sahipli hayvana ve bakımevinden sahiplenilen 1104 köpeğe mikroçip takıldı. 25 bin adet ücretsiz dışkı poşeti park-bahçe ve rekreasyon alanlarında köpek gezdirenlere dağıtıldı. 148 adet petshop sahibine eğitim ve sertifika verildi. Sokakta yakalanan köpekler, ilçe belediyeler tarafından 500 köpek kapasiteli Işıkket Köpek Bakımevi'ne getirilerek tedavileri yapılıyor. Parazit ilacı uygulanıyor, 10 günlük gözetim süresinin ardından kısırlaştırılıyor, kuduz aşısı vurulduktan sonra da ilçe belediyelerine teslim ediliyor. Gelen tüm hayvanlar kayıt altına alınıyor. Sasalı Doğanca mevkiinde bulunan ve 2007 yılı Mayıs ayında hizmete giren 500 köpek kapasiteli köpek bakımevinde de ilçe belediyeleri tarafından getirilen sahipsiz hayvanlar barındırılıyor, rehabilitasyonu yapılıyor. Sahiplendirilen köpek sayısını artırmak amacıyla Işıkkent Köpek Bakımevini tanıtıcı afişler ve broşürler yapılarak okullara ve halkın görebileceği alanlara asıldı. İlköğretim öğrencileri haftada 2 defa 50'şer kişilik gruplar halinde okullardan otobüslerle alınarak Işıkkent Hayvan Bakımevi'ne getirilip, gezdiriliyor. Bu kapsamda 9 bin 448 adet ilköğretim okulu öğrencisine yerinde eğitim verildi ve bilgilendirme yapıldı. Işıkkent Hayvan Barınağı'na hayvanseverlerin ulaşımlarını kolaylaştırmak ve sahiplendirdikleri hayvanı evlerine götürebilmek amacıyla belirli bölgelerden ücretsiz minibüs tahsis ediliyor.
Ad
Ad
Ad

Yorumlar

 1. Didem YAMAN
  08 Kasım, 13:51

  İyi reklam yapılmış.. ama gerçek hiçde öyle değil. Önce orada çalışanları eğitin!!!!
  Ki, zulüm yapmayı bıraksınlar!!!
  becerebilirseniz tabi!

 2. Didem YAMAN
  08 Kasım, 13:51

  İyi reklam yapılmış.. ama gerçek hiçde öyle değil. Önce orada çalışanları eğitin!!!!
  Ki, zulüm yapmayı bıraksınlar!!!
  becerebilirseniz tabi!

Yorum Yaz