Ad

KANALTÜRK'E AKTARILAN PARADA USÜLSÜZLÜK YOKMUŞ !

97
Ad
Anayasa Mahkemesi CHP'yi akladı !

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin 2004, 2005 ve 2006 yıllarına ait mali denetimini tamamladı.

Mahkeme'nin Kanaltürk'e aktarılan 4 milyon YTL'yle ilgili faturalar belirlediği, ancak yapılan sözleşme ve faturalarda usulsüzlük görmediği öğrenildi.

CHP'nin faturalarında herhangi bir usulsüzlük tespit edilmezse sahtecilik suçundan herhangi bir ceza davası gündeme gelmeyecek.

Edinilen bilgilere göre, Anayasa Mahkemesi Siyasi Partiler Kanunu'na göre CHP'nin harcamalarının usulsüz ve belgesiz olup olmadığına baktı. Anamuhalefetin 3 yıllık binlerce faturasıyla ilgili raporu görüşen Yüksek Mahkeme, çeşitli kalemlerdeki bazı harcamaların faturalanmamış olduğunu saptadı. Aralarında Halk TV ve bazı firmaların kestiği faturalarla ödemeler arasında ise tutarsızlık tespit etti. Ayrıca partinin danışmanlık hizmeti adı altında yaptığı kimi ödemelerin faturasının bulunmadığını belirledi. Anayasa Mahkemesi'nin konuya ilişkin "kısa kararı" bugün açıklaması bekleniyor. Anayasa Mahkemesi'nin, faturalandırılmayan harcamaların Hazine'ye alacak kaydedilmesi kararı vereceği belirtiliyor.

Maliye, CHP'nin Kanaltürk'e bir kısmı faturasız 4 milyon YTL aktardığını tespit etmişti. Maliye'nin Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği raporda, Kanaltürk'ün CHP'den aktarılan bazı paralarla ilgili fatura gösteremediği belirtilmişti. Maliye'nin raporunun basına yansımasından sonra Başsavcılık, bir aydır beklettiği dosyayı Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi. Anayasa Mahkemesi'nin incelemesi sürerken, CHP ile Kanaltürk'ün eski sahibi Tuncay Özkan arasında Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı 10 maddelik sözleşme imzaladığı basına yansıdı. Sözleşmede prodüksiyon hizmetlerinin bedeli 3,5 milyon dolar olarak belirlenirken, paranın 3 taksitte ödeneceği belirtiliyor.

ZAMAN
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz