Ad
1

GÜNDEM / Yusuf İNAN

İnternete Sansür bir Cemaat Projesidir – 1

Ad

Türkiye her geçen gün daha fazla sarsılıyor. Asırlık kurumlar itibar kaybediyor. Türk Milleti şaşkın. Ak Parti Hükümeti çaresiz. Ak Parti çözümü zor sorunlarla siyasi hayatını riske atıyor.

 

Demokrasi ve insan hakları derken şimdi de "internete sansür" iddiaları Türkiye'nin önünü kesiyor.

 

Ak Parti Hükümeti'nin bu yola girmesi mantıksız. Çünkü internete sansür bir Cemaat projesidir. Ak Parti Cemaat'in izinden gitmediğine göre neden bu yola girmek istiyor, anlamakta zorlanıyorum.

 

Yaklaşık 17 yıldır yazıyor, çiziyor proje üretiyorum. Türkiye'nin ilk yazılım şirketlerinden Deniz Web'in kurucusuyum. İnternetin bilinmediği dönemlerde Türkiye'de birçok alanda ilkleri ben gerçekleştirdim.

 

Cemaat'in geri kafalı adamlarının önümüze koyduğu barikatlarla uğraşmaktan yoruldum.

 

Maddi olarak yoruldum.

Manevi olarak yoruldum.

Psikolojik olarak yoruldum.

 

Çok efor sarfettim. Çok para kaybettim. Emeklerim boşa gitti.

 

Türkiye internet sitelerini bilmezken, Türkiye'nin ilk bilişim şirketlerinden birini kurdum. Kendim de sektörün yabancısı olmama rağmen çok büyük başarılar elde ettim.

 

Yıl 2001, Türkiye internet altyapısını Amerika'dan alıyor. Basit bir sitenin yayınlanması ortalama 100 – 150 dolara mal oluyor.

 

Amerikalı şirkete aylık 2500 dolar ödüyoruz. Müşteri sayımız yavaş yavaş artmaya başlamıştı ki, Amerikalı firma bu rakamı bir mail ile 7500 dolara çıkardıklarını duyurdu.  Böyle bir kazanç yoktu. O nedenle de aylık 7500 dolar ödememiz mümkün değildi. O gün bu işin Amerikalı firmalarla olmayacağına kanaat getirdim ve Türkiye'nin ilk hosting firmalarından www.acilhost.com'u kurdum.

 

www.acilhost.com kuruldu ama  sunucu nedir, hosting nedir, domain nedir, linux sunucu nedir, windows sunucu nedir bilmiyoruz. Elimizde son model masa üstü bir bilgisayar var,  biz sunucu kurmaya çalışıyoruz.

 

Sunucunun Linux olması konusunda hemfikiriz ama hangi dağıtım uygun bilmiyoruz. O yıllarda internette yeterli dökuman da yok. İngilizce dökumanları okurken Gentoo ilgimizi çekti ve kurmaya başladık. Şimdi bir saatte kurup yayına verdiğimiz sunucuyu geceli gündüzlü 4 günde kurduk.

 

Müşteriler 4 gün süreyle sabretti.

4. günün sonunda siteleri yeni sunucuya taşıyarak aktif ettik.

 

100 -150 dolardan sattığımız hostingleri 2001 yılında  21 liradan satmaya başladık. Tüm Türkiye kısa sürede bize döndü. Bizim gibi hizmet veren başka firmalar da vardı. Onlar biraz pahalı satıyorlardı. Biz ucuz satmaya başlayınca onlar da bizim gibi yaptılar ve hosting pazarı kısa sürede Amerika'dan U dönüşü yaparak Türkiye'ye geldi.

 

Müşterilerin Türkiye'ye yönelmesi pazarı hareketlendirdi. Hosting firmaları Data Center kurmaya başladı. Kredi çekerek sunucu satın alıp Data Center kurdu. Sık sık elektirikler kesildiği için jenaratörler alındı. Büyük yatırımlar yapıldı.

 

Bu yazdıklarıma yeni nesil gülebilir ama GÜLSÜNLER...

 

Bu yazdıklarım bir  Türkiye gerçeğidir...

 

O yıllarda Sayın Recep Tayyip Erdoğan web sitesi olan ilk siyasi parti lideriydi. Ve web sitesi olan ilk Başbakan'dı... Hala birçok siyasi parti liderinin web sitesi yok!

 

O yıllarda bilgisayar sektörü çok hızlı gelişiyordu. 32 – 64 MB RAM bulamazken GB Ramler çıkmaya başladı. Bilgisayarlar, Sunucular hızla demode oldu. Hosting firmaları yenilerini alamadı. Türk Telekom hosting firmalarına verdikleri hizmetleri çok pahalı satıyordu. Bir de yasal sorunlar, sansür girişimleri ortaya çıkmaya başlayınca  firmalar pes etti.

 

Güle oynaya kurdukları Data Center'ları ağlaya ağlaya kapatarak sunucuları yurtdışına Avrupa'ya taşıdı.

 

Servet değerindeki yatırımlar çöpe gitti...

 

O günlerde çok yazdık çizdik ama derdimizi kimseye anlatamadık.

 

Türkiye'nin tüm haberleşme trafiği, e-mailleri yurtdışına gidiyor dedik kimseye dinletemedik.

 

Yarın:

 

- İlk sansür girişimi Ekrem Dumanlı ve İnternet Haber'in sahibi Abdülhadi Özışık'dan geldi.

- Cemaat yeni projeleri tavuk, horoz kendilerini de darı sanıyordu.

 

 

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. MHP ve CHP İzmir'de İYİ Parti'ye yer mi açıyor?
 2. Bir zamanlar herkes Fethullahçıydı?
 3. Tuğrul Türkeş haklı çıkarsa, Ak Parti iktidarı komple kaybeder!
 4. İzmir'de siyaset dengesini kaybetti!
 5. 'Bir Kadın Bir Erkek' çalıntı mı, çalındı mı?
 6. Ekrem Demirtaş gerçekten korkmuş!
 7. Tamam mı, Devam mı?
 8. İbrahim Tatlıses İzmir'e yakışır!
 9. Aziz Kocaoğlu'na başparmak göstermek!
 10. İzmir'in birikimli şahsiyetleri ve milletvekili adayları – 2
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz