Ad
1

GÜNDEM / Yusuf İNAN

Kadir Mısıroğlu da Sabetayist çıktı!

Ad

Son zamanlarda sağ kesimin lider isimleri bir bir itibarsızlaştırılıyor. Alman ekolü gazetecilerinden Ahmet Emin Yalman'ı vuran Hüseyin Üzmez'in Şu Bizimkilar adlı kitabı ile itirabarsızlaştırdığı Necip Fazıl Kısakürek'ten sonra kendisi de inanılmaz bir cinsel taciz skandalıyla itibarını sıfırlamıştı.

 

Ülkeyi terkedip Rusya'ya kaçan Nazım Hikmet hala kale gibi dururken, sağ kesimin köşe taşları bir bir yıkılıyor.

 

Son dönem sağ ve dindar kesimin modern yüzü olarak olarak gösterilen, eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından doğru ve örnek din alimi profili çizilen Fethullah Gülen 15 Temmuz ile yıkıldı gitti.

 

İslam Alemi'nin lideri olarak görülen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Mısır Devlet Başkanı Mursi'nin zamansız açıklamaları sonrasında itibarsızlaştırılarak yıkılışa doğru sürüklendi.

 

Zamanın alimi (Bediüzzaman) unvanlı Said Nursi, Yeniçağ Gazetesi yazarı Ahmet Takan tarafından “Vatan haini” olarak ilan edildi.

 

 

Şimdilerde bir dönemin efsane ismi Kadir Mısıroğlu da bu furyadan nasibini alarak Sebatayist ilan edildi.

 

Uzun zamandır belli kesimler tarafından Atatürk hakkındaki eleştirel sözleri nedeniyle açığı aranan Mısıroğlu hakkında öldürücü darbe internetten geldi.

 

İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif'e Pez....., serseri diyen Kadir Mısıroğlu'nun mal varlığına dikkat çekilen haberlerden sonra ailesinin Sebetayist olduğu iddia edildi.

 

 

Kadir Mısıroğlu deyip geçmeyin. O isim internet üzerinden milyonlarca fanatik takipçisi olan alternatif tarih yorumlarıyla ünlü bir yazar.

 

Aynı zamanda bir dönemin ideolü...

 

İşte o Kadir Mısıroğlu hakkında ortaya atılan iddialar yenilir yutulur gibi değil... Anlayacağınız sağ kesimin bir kalesi daha yıkıldı diyebiliriz...

 


İşte Kadir Mısıroğlu'nu yıkan iddialar:

 

"Kadir Mısıroğlu’nun eşi Aynur Mısıroğlu Selanikli dönme bir ailenin kızıdır. Kadir Mısıroğlu’nun hem kayınpederi Vasif Aydınarslan, hem de kayın validesi Huriye Aydınarslan Selanik’lidir. 1924 nüfus mübadelesiyle Selanik’ten Türkiye’nin çeşitli illerine getirilen sabetayist ailelerle birlikte, Aydınarslan aileside Tokat Reşadiye’nin Soğukpınar beldesine yerleşmişlerdir. Birkaç yıl Soğukpınar’da kaldıktan sonra, diğer dönme ailelerin İstanbul-İzmir gibi metropollerde bir araya gelme politikası kapsamında İstanbul’a taşındılar. Kadir Mısıroğlu’nun eşi Aynur Mısıroğlu da İstanbul’da dünyaya geldi.


Aynur Mısıroğlu’nun Selanik’li bir ailenin kızı olması önemli. Çünkü Selanik, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasında başrol üstlenen, aslında Yahudi olupta Müslüman gibi görünen Sabetayistlerin merkezi olan bir liman şehridir. Osmanlı’yı felakete götüren “Jön Türk” hareketi ile İttihat ve Terakki’nin en çok destek bulduğu şehirdir aynı zamanda.


Osmanlı tebasında sabetayistler “Avdeti” (dönme) olarak isimlendirilmekteydi. Aynı şekilde Selanik’liler olarak da bilinmekteydiler. Nitekim İstanbul’da Osmanlı’dan kalan Ermeni, Rum gibi azınlık mezarlıklarının yanında “Selanikliler Mezarlığı” olarak bilinen ve avdeti tebanın gömüldüğü Bülbülderesi Mezarlığı’da halen varlığını korumaktadır.


Kadir Mısıroğlu’nun kayınpederi ve kayınvalidesinin Selanikli olmalarının yanında, eniştesi Abdullah Kolot’un kökeni de Selanik’e dayanmaktadır. Sabetayist Bülbülderesi mezarlığında Kolot soy isimli şahısları görmek mümkündür.


Mehmet Akif’e küfreden Kadir Mısıroğlu’nun kökenindeki gariplikler bununla da sınırlı değil. Gelini Aslı Mısıroğlu’da Alman muhipleri tarafından kurulan Alman lisesi mezunu, hatta Kadir Mısıroğlu’nun oğlundan boşandıktan sonra Alman vatandaşı bir Hristiyan ile evlenerek Türk vatandaşlığını terk ettiği biliniyor."

 

Benim üzüldüğüm, ne Kadir Mısıroğlu ne de avukatı bu iddialara tepki vermiyor.

 

Kadir Mısıroğlu kendi halinde bir yazar olsaydı, bu tutumunu anlardım. Arkasında binlerce seveni olan bir yazarın, sevenlerine saygısı gereği bu refleksi göstgermesi gerekir.

 

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Bu kabineyi Fethullah Gülen yapsa daha iyisi olmazdı!
 2. Mucizenin adı Erdoğan?
 3. 28 Şubatçiların Tarihi Rolü Neydi?
 4. Süleyman Soylu için Yüce Divan yetmez İdam edelim!
 5. Erdoğan'ın zekası karşısında şapka çıkaracaksınız!
 6. 25 Haziran 2018 Zafer mi, Hezimet mi?
 7. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Ak Parti'ye tuzak!
 8. Tayyip Erdoğan bu ülkenin gerçeğidir. En delikanlı siyasetçidir!
 9. Cumhurbaşkanına akıl vermek ne haddimize!
 10. Seçimden sonra Ak Parti'ye FETÖ Operasyonu!
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz