Ad
1

GÜNDEM / Yusuf İNAN

Ak Parti İzmir'de vefa sorgulaması!

Ad

Ak Parti'nin kurulduğu günlerde Türkiye alev alev yanıyordu. Ekonomi batmıştı. Borsa asansör gibi inip çıkıyordu. Liderler.Net sitesinin yaptığı online anketlerde mevcut siyasi liderler yüzde 1.5 oy alıyordu.
 

Bir de yenilikçiler diye ortaya çıkan Tayyip Erdoğan ve arkadaşları vardi ki yapılan anketlerde yüzde 34 oy oranıyla herkesi şaşırtıyordu.
 

Ülke de  korku sarmalı vardı. Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarına selam vermek, hele siyasi anlamda onlarla birlikte yürümek büyük olaydı.
 

Çünkü o günlerde Erdoğan'a sempati duymak suçtu. İnsanlar gericilikle suçlanıyordu. Vatan haini olmakla itham ediliyordu. Dost ahbap "çocuklarınız askeriyeye giremez" uzak durun bunlardan diyordu.
 

İşte böylesine karanlık bir ortamda Ak Parti kurulum sürecine girmişti. Resmi çalışmalar başlamadan önce Mehmet Aydın Hoca'yı İzmir İlahiyat Fakültesi'ndeki odasında ziyaret etmiş, uzunca bir röportaj hazırlamıştım.
 

Daha sonra parti kurulum sürecine girdi. İzmir'de kurucu il başkanı İsmail Katmerci oldu. Yardımcıları da Mehmet Aydoğan, Tahsin Güzel, İbrahim Dönertaş, Hasan Dayhan, Fettah Güventürk, İsmail Büyükdoğan,  Ali Aşlık gibi isimlerdi.


 

Bir de DSP'den ayrılıp gelen Serpil Yıldız, İsmail Sarı, Mesut Demirkaya vardı. İsmail Sarı genç, dinamik ve sempatik bir isimdi. Soldan geldikleri için partide ilgi görüyorlardı.


 

İsmail Sarı'nın ekibinden ilk defa milletvekili olan Serpil Yıldız olmuştu. Aradan geçen zaman içinde Serpil Yıldız Ak Parti'den de koptu. İsmail Sarı ise ısrarla devam etti.
 

Samimi insandı.

Sonuç?

Hüsran.

İsmail Sarı'nın açıklamaları sadece kendisi adına değil. O tüm kurucuların sitemini dillendirdi. Dağdan gelen bağdakini kovdu. Kurucuların vefası görülmedi. Biraz da soldan gelen insanlar vitrin olarak kullanıldı. Partiyi ele geçirecekler sanıldı.


Ak Parti daha kuruluş aşamasında  hizipleşmeye başlamıştı. O yıllarda İzmir'de marka değeri olan Mehmet Aydoğan'In üzeri çizildi. Rahmetli Vasfi Çakıroğlu'na tekme atıldı. Cihat Akay da o yıllarda İsmail Katmerci'nin  uzak tuttuğu isimlerdendi. Siyasetin doğası kaygandır. Yürümesini bilen, bukalamundan ders alanlar alır başını gider. Anadolu insanları da genel olarak vatan millet der kenarda durur. Kimse de onları görmez.

 

Alpay İzmir'den aday gösterilse ne olur, gösterilmese ne olur?

Belki seçilir.

 

Sonrasında Alpay'ı ne gören olur, ne bulan. İzmir'e de bir faydası olmaz. Ak Parti'ye oy kazandırır mı, hiç sanmıyorum.

Ak Parti kendi tabanını küstürdü, dağıttı. Şimdi oradan buradan oy dileniyor. Aslında en acıklı durum bu...

 

İşte İsmail Sarı'nın isyan cümleleri:

 

"16 yıldır birlikte çalıştığım AK Parti teşkilatındaki dava arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Siyasi hayatım boyunca her zaman yanımda olan Bayraklılı can dostlarıma ve tüm halkımıza verdikleri destek için şükranlarımı sunarım. Şunu çok iyi anladım. Verilen onca emeğin hiçbir önemi yok. Bir topçu tepeden inme gelip, davası için yıllarını veren tüm teşkilattaki arkadaşları yok sayarak listenin en ön sırasına yazılıyor. Artık aktif siyaseti bırakıyorum. Haklarınızı helal edin. Benden yana helal olsun."


İsmail Sarı'ya ve tüm kuruculara teselli...

 

Siyaset biraz da şans işi derler. Kısmet derler... Bazen de kader... Benzer olaylar tüm siyasi partilerde yaşanıyor. Ak Parti'nin bundan istisna olması mümkün değildi.

 

Bugün bir topçu geldi. Dün de  Tayyip Erdoğan da kim, gerici vatan haini ülkenin temellerini sarsacak adamın kahvaltısına mı katılacağım diyen adamlar Ak Parti'den milletvekili yapıldı. Evine ekmek götüremeyen birçok insan zengileşti. Vatan ve millet diyenler ise ezildi, horlandı, itildi kakıldı, fakirleşti.

 

Yarın...

Ak Parti artık yolun sonuna geldi. Yarını yok. Bir dönem daha TBMM'de yer alır, sonrasında Özal'ın partisinin kaderini yaşar...

 

İşte o dönemde İsmail Sarı gibi hamama odun taşıyan kurucular akla gelir...

O yıllarda partinin il sekteri sen ol dediklerinde neden yanaşmadığımı o gün şaşkın şaşkın bakanlar şimdi daha iyi anlamıştır.

 

Kuruluş günlerinin en anlamlı sözünü İsmail Büyükdoğan söylemişti...

 

"Yusuf kardeş bak göreceksin bu partiyi biz kuracağız ve çok kısa sürede tasfiye olacağız. Dağdan gelenler bağdakileri kovacak" demişti.

 

Haklı çıktı...

 

Sevgili İsmail  Sarı... Üzülme, kızma, küsme... Bak Necip Nasır ısrarla bekledi, çalıştı, kırıldı, küstürüldü.  Ak Parti'nin son demlerinde kendisine minicik de olsa bir vefa gösterildi.

 

Sen ve senin konumundakiler şansına küssün...

Ne diyelim?

 

Durmak yok yola devam...

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Ak Parti'ye tuzak!
 2. Tayyip Erdoğan bu ülkenin gerçeğidir. En delikanlı siyasetçidir!
 3. Cumhurbaşkanına akıl vermek ne haddimize!
 4. Seçimden sonra Ak Parti'ye FETÖ Operasyonu!
 5. Meral Akşener'e kamyonlu karşılama!
 6. ABD mi büyük, Türkiye mi?
 7. Deniz Gezmiş de Fethullahçıydı!
 8. Ak Parti İzmir'de vefa sorgulaması!
 9. MHP ve CHP İzmir'de İYİ Parti'ye yer mi açıyor?
 10. Bir zamanlar herkes Fethullahçıydı?
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz