Ad
1

GÜNDEM / Yusuf İNAN

Aziz Kocaoğlu Azat Yeşil ile neden ters düştü?

Aziz Kocaoğlu ile Azat Yeşil Karşıyaka Tüneli ve istasyonlarının yapım sözleşmesini birlikte imzaladı. İmza töreninde "Bu, İzmir'in gelmiş geçmiş en büyük projesi. Tamamlanmasıyla birlikte ulaşımda çağ atlayacağız." Demişti. 24 Ocak 2006 / Salı

Daha sonra da Azat Yeşil'in bazı şirketleriyle yine imzalar atıldı. Al gülüm, ver gülüm tarzı tasfiye, yeni ihale gibi, al takke ver külah ne olduğunu İzmirlilerin anlayamadığı işler yapıldı.Hatay semtindeki 'taşları yanyana dizme ihalesi'ni de Azat Yeşil'in İZKA şirketi kazandı!

İZKA şirketinin resmi sitesinde bildirdiğine göre gayet büyük işler başardığı görülüyor.

Önemli olanlarına dikkatlerinizi çekmek istiyorum:

- Aqua City 2010 Projesi /Sancaktepe/İstanbul

- Bursa Modern Projesi /Demirtaş/Bursa

- Karşıyaka Belediyesi İnşaatı /Karşıyaka/İzmir

- Opera ve Tiyatro Salonu İnşaatı /Karşıyaka/İzmir

- Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi /Çankaya/İzmir

- Metro Tüneli ve İstasyonları Yapımı /Karşıyaka/İzmir

- Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Hastanesi /Karşıyaka/İzmir

- TUBİTAK - UEKAE Hizmet Binası /Gebze/Kocaeli

- 612 Adet Konut Projesi /Toroslar/Mersin

- 1152 Adet Konut Projesi /Merkez/Yalova

- 960 Adet Konut Projesi /Kepez/Çanakkale

- Ayasofya Müzesi Resterasyonu /Merkez/İstanbul

- Anıtkabir Sanat Galerisi /Tandoğan/Ankara

- Apron İnşaatı - Gaziemir Havacılık Alay Komutanlığı Apron İnşaatı /Gaziemir/İzmir

- 618 Adet Konut /Üçkuyular/Diyarbakır

- 200 Yataklı Devlet Hastanesi /Merkez/Erzincan


Devam eden önemli projeleri:

Park Yaşam Mavişehir /Mavişehir/İzmir

Yelken Park Evleri /Bayraklı/İzmir

Dokuz Eylül Ar-Ge Binası /Balçova/İzmir

Böylesine başarılı bir şirket her ne olmuşsa İzmir'in Hatay semtindeki kaldırımları yapamamış!

Aziz Kocaoğlu'nun değimi ile:

"Bordürleri ve taşları üst üste, yan yana koyup düzgün bir işçilik gösterip kaldırım yapamadı, yapamıyor”“Sözün bittiği noktadayız” diyen Başkan Kocaoğlu:

“Belediyenin yaptığı ihaleye giriyor ve alıyor. Ben arkadaşı bir iki defa gördüm. İzmir’in hatırı sayılır, önde gelen müteahhitlerden bir tanesi. Herkese saygı duyduğum gibi mesleğine de saygı duyuyorum. Ama bordürleri ve taşları üst üste, yan yana koyup düzgün bir işçilik gösterip kaldırım yapamadı, yapamıyor. Bu ne biçim yaman çelişkidir bende anlamış değilim.

İzmir’deki bir büyük firmanın bir kaldırım yapamaması ile karşı karşıyayız. İşin gereği olarak ek süre verilebilir, verilmeyebilir ona bir şey demiyorum. Aslında bu yüklenici firma için İnönü Caddesi’ndeki kaldırımlar yaşamı boyunca sıkıntı olarak devam edecektir. Düzgün kaldırım yapamayan bir firma olarak İzmir tarihine geçecektir. Hazır kesilmiş dünyanın parası verilen Bergama taşı iyi bir şekilde döşenemedi. Malzeme güzel ve kaliteli ama işçilik ise kötü. Bunu da onun meslek becerisine ve sizlerin takdirine bırakıyorum”
şeklinde konuşmuştu.

Bu açıklamadan sonra Azat Yeşil de bu sorunun belediyeden kaynaklandığını, belediyenin göndermesi gereken taşları göndermediğini ileri sürerek geçiştirdi...

Bu arada Nivent Kurtuluş'un gündeme getirdiği bir ayrıntı gözlerden kaçtı!

O ayrıntı Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer'in 23 Ağustos 2001 tarihli yazısında yer alıyor. Yalçın Bayer o yazısında MHP ve Koray Aydın için de ilginç iddialarda bulunuyor.

İşte o iddia:

‘‘Sedat Aban, yıllardır bakanlıkta; önce Yapı İşleri Müdür Yardımcısı, sonra Genel Müdür olarak görev yaptı. Bakan Koray Aydın gelince, Sedat Aban'ı Müsteşar Yardımcılığı koltuğuna oturttu. Çünkü ihale işlerinin nasıl dağıtıldığını iyi biliyor Aban... Solcu olduğunu bilmiyor mu, biliyordu. Şimdi de bunları Marksist diye suçluyor. O zaman MHP, Apo, PKK ve Şehit Anaları üzerinden hiç politika yapmasın.’’

Ankara'dan bir müteahhidin söyledikleri de şu:

‘‘Emin olun ihale alan Güneydoğu kökenli inşaat firmalarının sahipleri arasında PKK'ya yardım ve yataklıktan cezaevinde yatan müteahhitler bulunuyor. Ne yazık ki, bu gibi müteahhitlere Güneydoğu'da Emniyet Müdürlüğü ve Özel Harekát gibi önemli kurumların inşaatları veriliyor. Çoğunda güvenlik soruşturmasının aranmaması dikkat çekicidir.’’

Bu müteahhide, ‘‘Aban'ın kolladığı müteahhitlik firmaları var mı?’’ diye soruyoruz. Yanıtı şu:

‘‘Aslen Urfalı olan Aban'ın İller Bankası yoluyla verilen kamu ihalelerinde geniş bir havuzu vardır. Aban'ın kolladığını bildiğim firmalar arasında; İÇKA İnşaat/Yıldızlar İnşaat (Sahipleri Edip ve Müfit Eren); Kanatlar İnşaat, MEGA İnşaat (M. Emin Kaya), Kuzu Toplu Konut, Kur İnşaat en ünlüleridir. STB'yi dün yazdınız; sahibi Azat Yeşil'dir; üç paravan firması daha vardır. Hiperbol ve Haşim İzol'un sahte belgelerle yeterlilik aldıkları müteahhitlik çevrelerinde konuşulmaktadır.’’

Bir ara ‘‘Türkiye'de hiçbir ülkede olmadığı kadar müteahhit var. Müteahhitlik hizmetlerinde Güneydoğulular egemen gözüküyor’’ dediğimde yanıtı şöyle oluyor:

‘‘1977'de Ecevit hükümetinde Bayındırlık Bakanlığı yapan Şerafettin Elçi döneminde inanılmaz sayıda müteahhitlik karnesi verilmiştir. Artık eskisi gibi Karadenizli müteahhitler ünlü değildir.’’

Konuştuklarımızdan birine, ‘‘Bayındırlık ihalelerinde komisyonla iş dağıtan Diyarbakırlı organizatör Mustafa Eriş şimdiye kadar hangi müteahhitlik işini yaptı?’’ diye soruyoruz.

Yanıtı şaşırtıcı:

‘‘Ona gazeteniz güzel bir ad takmış; maestro diye... Onun yol, garaj, fabrika inşaatı yoktur; yani işadamı değildir, bakanlıktaki ihaleleri organize eder. Birkaç trilyon Hazine bonosu olduğu söylenir; tahvillerini teminat göstermek üzere müteahhitlere verir. Sonra da yüzde 1 komisyon alır.’’

*

TOLGA ŞARDAN, TÜRKER KARAPINAR Ankara / Milliyet Gazetesi 23 Aralık 2006 tarihli “KOLON'DA MÜTEAHHİT-BÜROKRAT DİYALOĞU 'Islatalım' ” başlıklı haberinde eski "DEP Milletvekili Leyla Zana ve eşi Mehdi Zana'nın akrabası olan Azat Yeşil'in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Hiperpol İnşaat da bulunuyor." Deniliyor.

Şimdi Aziz Kocaoğlu'na bir soru...

Azat Yeşil ve şirketleriyle ilgili yaptığınız açıklamayı bu haberleri öğrendikten sonra panik atak bir şekilde kendinizi kurtarmak için mi yaptınız?

Azat Yeşil'in Leyla ve Mehdi Zana'nın akrabası olmasından mı ürktünüz?

Bu kadar başarılı bir müteaahiti "Bordürleri ve taşları üst üste, yan yana koyup düzgün bir işçilik gösterip kaldırım yapamadı, yapamıyor” diye dünyaya kötü reklam etmenizin bu haberlerden başka geçerli bir sebebi var mı?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na yapılan operasyonlarda, olayların bir de bu yönü ortaya çıkarsa diye korku içinde misiniz?

İBB'nin kurumsal kimliğinin, PKK'lı öğrencilere burs verdikleri iddia edilen ÇYDD'ye kullandırmanız da bu konudaki tedirginliğinizi arttırıyor mu?

“İzmir Gençlere Kucak Açıyor” adlı projenin stantlarında ÇYDD görevlilerinin olmasına inandırıcı bir açıklama getiremediğiniz gibi, haberi yaptığımız için bizim hakkımızda savcılığa suç duyurusunda bulunmuştunuz.

İzmirliler bu konudaki tedirginliğinizi anlamak istiyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndaki 'Yolsuzluk ve çete soruşturması'nı yürüten savcıların olayların bir de bu yönüne dikkat etmeleri , Hatay semtindeki kaldırım ihalesindeki, şüpheleri de aydınlatabilir.

Sonsöz olarak; Aziz Kocaoğlu, Azat Yeşil gibi başarılı bir müteaahhitle medya önünde neden tartışmaya girdiğini, inandırıcı bir şekilde açıklamalıdır.

İzmirlilerin gerçekleri bilmeye hakkı var...
Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Sonunu düşünen kahraman olamaz!
 2. Çetin Doğan ve 28 Şubat açıklamaları!
 3. Ukrayna'da dolandırıcılar, uyuşturucu kaçakçıları, Erdoğan ve Ak Parti adını kullanıyor!
 4. İzmir'de tüm başkanlar yenilenecek gibi!
 5. Trump'un Porno yıldızı Stormy Daniels aşkı gerçek mi?
 6. Yunus Emre Enstitüsü'nden haberiniz var mı?
 7. Kemal Kılıçdaroğu namustan bahsedince hatırladım!
 8. Abdullah Gül ve Haşim Kılıç yeni parti mi kuracak?
 9. Nihat Genç'ten Hadi Özışık'a: FETÖ Yandaşı!
 10. Saray Akilleri'nin işi İYİ Parti'yi ve Cemaat'i iktidar yapmak mı?
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz