Ad
1

GÜNDEM / Yusuf İNAN

Karakaş Atlantis – KRATL.E Altın gibi hisse İMKB'de

Ad
Ege Bölgesi'nin Kafi-Nur'u olarak bilinen Karakaş Atlantis Kıymetli Madenler AŞ hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem görmeye başladı.

Karakaş Atlantis hisselerinin yüzde 25,1'i halka arzedildi. İMKB'de 03/08/2012 tarihinden itibaren "KRATL.E" kodu ile 2.50 TL'den işlem görüyor.

Karakaş Atlantis Kıymetli Madenler AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Karakaş'ın söylemlerine göre 13 yıl aradan sonra kuyumculuk sektöründen İmkb'de işlem görmeye başlayan ilk şirket... O nedenle fazlasıyla önemli.

Eskiden İMKB'de borsada halka arz edilen şirketlerin hisseleri kapışılırdı. O hisseler günlerce tavana sabitli olur tahtaları kolay kolay açılmazdı.

İMKB hizmeti veren aracı kurumların aç gözlülükleri nedeniyle yanlış yönlendirilen yatırımcılar kumarbaz hale getirildi.

Yatırımcı kimliğinden çıkarıldıkları için bir çoğu kredili işlemlere yönlendirildiler.

Kredili işlem yapan yatırımcının adı “borsacı” oldu. İşportacı der gibi borsacı. İşte o borsacılar tüm sermayelerini ve kredili işlem için aldıkları kredileri komple batırdılar. Şimdi de İMKB'ye yağmur gibi yağan yatırımcıların arkası kesildi.

Karakaş Atlantis – KRATL.E gibi sermaye artırım kararıyla borsaya giren, kasasına sıcak para koyan şirketlerin hisseleri bile hakettikleri değere yükselemedi.

Eskiden faiz getirisi çılgıncaydı. Faiz ticaretten daha avantajlı konumdaydı. Ak Parti Hükümeti'nin tutarlı ekonomi politikaları neticesinde çılgın faiz ve repo geliri ortadan kalktı. Borsa koridorlarında haksız para kazanan, İMKB'ye gelen yeni, tecrübesiz yatırımcıları aracı kurumların tuzaklarını kullanarak soyan spekületörlerin de kökü kazındı. İMKB tam da yatırım yapılacak konuma geldi. Ancak İMKB bu durumu yatırımcılara anlatamıyor.

Ak Parti Hükümeti'nin ülkeye kazandırdığı en önemli hizmetlerden bir tanesi de İMKB'nin korkusuzca yatırım yapılır hale getirmiş olmasıdır...

Borsa, kumarbazlık yapmak niyetiyle gelmeyenler için tam helal kazanç kapısı, 'faiz'in tek alternatifidir...

Borsa alın teriyle çalışan ticari kurumların çok ortaklı profesyonel şirketler haline dönüştürüldüğü güvenli bir ekonomik platformdur...

Günümüz şartlarında yatırım için ev almak riskli. Alınan ev bir müddet sonra eskiyor, demode oluyor. Kira gelirleri de çok düşük olduğu gibi kiracının kirayı ödememe riski de var. Ayrıca 150 - 200 bin lira verilerek alınan herhangi bir evin ortalama kirası 750 TL. 150 bin lira yatıracak aylık 750 lira kira almak mantıklı değil. Üstelik bir yıl sonra o evin içindeki defermasyon, alınan kiradan daha fazla oluyor...

Ev boş dursa yine yıprandığı için karlı bir yatırım sayılmaz...

Eskisi gibi evlerin kıymetleri de artmıyor. Araç alım satımındaki tatlı karlar da bitti.

İşin en kötüsü de insanlar borsadan da korktu...

Peki küçük yatırımcı parasını nereye yatıracak? Altın alıp evinde saklasa bir hırsıza meze olma ihtimali var. Hırsız görmedi borç isteyen bir yakına kaptırılma riski çok yüksek. Banka faizlerinin getirileri de çok düşük. Faizin müslümanlar için haram olması da faize yönelimi azaltıyor.

Tüm sokakların çıkmaza bağlandığı bir noktada küçük ve büyük yatırımcıların imdadına İMKB yetişiyor...

Ancak ilk iş olarak niyeti düzelttikten sonra İMKB'yle ilgili korkulardan kurtulmak gerekiyor.

Borsa Küresel Ekonomik krizlerden de etkileniyor. Öyle bir yatırım yapılmalı ki, hem ülke genelinde yaşanacak krizden, hem de küresel anlamda yaşanacak krizlerden etkilenilmesin. En önemlisi de şirket yöneticileri şirketin içini boşaltmasın...

Bu riskler ortadan kalktıktan sonra kenarda duran veya kenara atmayı düşündüğünüz paranın 3/1'iyle borsaya hiç korkmadan adım atabilirsiniz...

Bankaların karlılıklarında önemli düşüşler var. Bankacılık sektörü eskisi gibi kazançlı değil. Petrol ve petrol ürünleri de eski alternatifsiz konumunda değiller. Gıda sektöründe de alternatifler çoğaldığı için karlılık düştü.

Perakende sektörü bakkallara kadar indiği için o tatlı karlar kalmadı.

Turizm sektörü zaten zarara yakın himzet satışı yaptığı için ana risk grubu içinde yer alıyor.

O zaman İMKB'de hangi sektöre, hangi hisseye yatırım yapılmalı sorusu öne çıkıyor...

Karakaş Atlantis – KRATL.E; Kuyumculuk sektöründe altın takı alımı ve satımı, üretimi, hediyelik ve turistik eşya satımı ve ihracatı, cep telefonu ve iletişim araçları satışı yapan bir kuruluş. Altın ve takı Türk Halkı'nın vazgeçemediği, en kötü yastık altına gömülen paraların yatırım alanı.

Karakaş Atlantis – KRATL.E'nin ödenmiş sermayesi 66,750,000 TL . Sermaye artırım yoluyla halka arz edilen 16,750 milyon lira nominal değerli paylar şirketin %25.1'ine tekamül ediyor...

Yönetim Kurulu, İzmir'de doğru ticareti temsil eden, İzmir eşrafından Mehmet Ali Karakaş-Zeki Sakman ve Bekir Kaya'dan oluşuyor. Genç ve yeni nesil yönetici Kamil Karakaş da Genel Müdür... Şirketin yapısı ve yönetimi hassas ve dikkatli. Sektörün kendi içinde kar marjı yüksek. Sektör Türkiye'de İMKB dışında yapılan en önemli yatırımların başında geliyor. O nedenle asırlar geçse sektörün karlılık oranında ve yatırımcı ilgisinde azalma olmayacaktır...

Karakaş Atlantis – KRATL.E, şu an için bu seviyelerden yavaş yavaş alınabilir. Halka arzedilen şirketler kısa süreli de olsa daha alt seviyelerden alım fırsatı verir. O fırsatı takip ederek alım yapan yatırımcılar; al sat yapmamak, kumarcı tavrıyla işlem yapmamak kaydıyla hiç endişesiz yatırım yapabilirler. Borsada aldığın gün zengin olma gibi bir mantık doğru değildir. Borsadan hisse alan kişi, yatırımcı, şirketin kar etmesini beklemeli, karlılık durumuna göre hareket etmelidir. Altan alıp bir iki basamak yukarından satma mantığı kısa süre içinde kumarcılığa döner ve elindeki sermaye de gider.

Karakaş Atlantis – KRATL.E hissesini bu seviyelerden yavaş yavaş al ve unut. Şimdi aracı kurumlar müşterilerine daha fazla bilgi ve hizmetler sunuyor. Sizi kar payı artışlarında mutlaka uyaracaktır. Siz de biraz takip ederseniz iyi bir yatırım yapmış olursunuz.

Hiçbir yatırımcıya tüm birikimini İMKB'ye yatır demiyorum. Aç gözlülük ve kumar hırsı kesinlikle kaybettirir.

"Hırs sebebi hasarettir"
denilmiş. Çok kazanma hırsı yanlış yaptırır, o yanlışlar nedeniyle de büyük para kayıplarının yanında sağlığınızdan da olabilirsiniz.

Borsada yatırım yapıyorsanız sabırlı olmayı öğreneceksiniz.


Bu konuda bilgilendirmelerimiz devam edecek...

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Ulaşmış olduğunuz bu site kapsamındaki gerek sözel gerekse de grafik bilgiler ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil ve surette olursa olsun herhangi bir karar dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla toplanmıştır. YSN Basın Yayın Gazetecilik Ajans ve Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ her an hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın sözkonusu bilgileri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette YSN Basın Yayın Gazetecilik Ajans ve Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ. herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeple uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak, zarar, maddi ve/veya manevi, kâr mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette YSN Basın Yayın Gazetecilik Ajans ve Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ. sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her nam altında olursa olsun YSN Basın Yayın Gazetecilik Ajans ve Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ 'den talepte bulunulmayacaktır.
Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Sonunu düşünen kahraman olamaz!
 2. Çetin Doğan ve 28 Şubat açıklamaları!
 3. Ukrayna'da dolandırıcılar, uyuşturucu kaçakçıları, Erdoğan ve Ak Parti adını kullanıyor!
 4. İzmir'de tüm başkanlar yenilenecek gibi!
 5. Trump'un Porno yıldızı Stormy Daniels aşkı gerçek mi?
 6. Yunus Emre Enstitüsü'nden haberiniz var mı?
 7. Kemal Kılıçdaroğu namustan bahsedince hatırladım!
 8. Abdullah Gül ve Haşim Kılıç yeni parti mi kuracak?
 9. Nihat Genç'ten Hadi Özışık'a: FETÖ Yandaşı!
 10. Saray Akilleri'nin işi İYİ Parti'yi ve Cemaat'i iktidar yapmak mı?
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz