1

GÜNDEM / Yusuf İNAN

İnternete sansür, Türk şirketlerini batırır!

Ad
Ülkeyi facit makine ve daktilo kuşağı yönettiği için interneti yasaklarla kontrol edebileceklerini sanıyorlar. Halbuki internet sansür edilemez, yasaklanamaz. Yasaklanırsa ülkeyi terkeder.

İnternet teknolojileri kurumsal anlamda ülkeyi terkedeli yıllar oldu.

Türkiye'deki internet altyapı hizmetleri % 90 oranında Avrupa'ya bağımlı.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın onayladığı yasa bu şekliyle yürürlüğe girerse, ADSL, Kablolu İnternet gibi erişim hizmeti veren şirketler hızla müşteri kaybedecek ve batacak.

Türkiye'de internet altyapı hizmetleri hem kurumsal anlamda, hem de bireysel anlamda pahalı...

Şimdi bir kusuru daha var, sansürlü.


Tüketici bu duruma çıkar yol arar. O yol ve yön yine Avrupa ülkeleri ve özellikle Almanya olur. Almanya internet üzerinden internet erişim paketleri satmaya başlarsa ve bu hizmeti uydu üzerinden verirse, Türkiye'deki sansür bypass edilerek, şapka kanununa döner.

Türk Telekom ve Türkcell Superonline internet altyapı hizmetlerine büyük yatırım yaptı. Ak Parti Hükümeti'nin çıkardığı 'İnternet Yasası'nı hesap edemediler. Bu durum Türkiye'nin önemli erişim şirketlerini yok edecektir.

Çünkü web tabanlı hizmet alımlarının Avrupa ülkelerine kaymasından sonra, şimdi de internet erişim hizmetleri ülkeyi terkederek Avrupa'ya doğru yola çıkacak.

Bu yasayı yapanlar bu durumu hesap edememişlerse, çok ayıp. Tespit edip de ülkeye bir tür tuzak kurdularsa bunun adı vatana ihanet...

Çünkü, sansüre gıcık olan herkes Avrupa ülkelerinin erişim paketlerini kullanacaktır.

Hem de çok cazip fiyatlarla...

Kimse kusura bakmasın, yeni çıkarılan İnternet Yasası ile Türkiye'nin bilişim teknolojileri yabancılara emanet ediliyor.

Bundan sonra klavyeye dokunurken dikkatli olun. Hangi tuşa dokunursanız dokunun bilin ki o bilgiler MİT ve BTK'ya ulaşmadan Avrupa ülkelerinin istihbarat merkezlerine ulaşacak.

Ülkede bu konuda fikir beyan edecek insan sayısı çok az olduğu için yaşanan süreci sansür kelimesiyle özetleyeceğiz.

Halbuki, Türkiye'de yaşanan olay ülkenin internet altyapısını ve kişisel bilgilerini Avrupa istihbaratına yönlendirme, teslim etme planıdır. Bir tür ülkeye tuzaktır.

Bu planı kim yapmışsa, ülkeye büyük kötülük yaptı.

Önce Valilik, Kaymakamlık ve resmi kurumlara ait internet sitelerinin host edilmesi devlet tarafından üstlenildi. Bu durum ülke insanı tarafından ciddiye alınmadı. Çünkü bilişim şirketleri zaten çoluk çocuğun elinde! Hiçbiri kökleşip söz sahibi olamadı. Devlet bu sektörün büyüyüp serpilmesine izin vermiyor. O nedenle kimseden ciddi bir tepki de gelmiyor, gelmez de!

Burada ikinci bir tehlike daha var. İnternet özgür bir ortam. İnsanlar internet üzerinden kendi kendini rehabilite ediyor, Psikolojik sorunlar gizleniyordu. Bilgisayarın başında rehabilite olan yığınlar, oradaki iletişimi kaybederse psikolojik sorunlar zirveye ulaşır.

Hiç duymadığınız cinnet ve cinayet haberlerine ve cinsel sapıklıklara hazır olun...

Yakın zamanda internet kendi dinamiklerinin dışına çıkarak çırılçıplak soyunacak...

Şeffaflıktan korkanlara müjdeliyorum!
Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Nagehan Alçı mı konuşuyor, Sayın Erdoğan mı?
 2. Türkiye'de iktidar savaşları!
 3. Sahipsiz İzmir ve CHP'li Başkanların insafı!
 4. Cübbeli Ahmet Hoca sıra bize geliyor mu demek istedi?
 5. Türkiye'nin kritik günleri!
 6. Darbe ne zaman olacak?
 7. Cem Küçük ve Türkiye'nin Reza Zarrab Projesi!
 8. AKP İzmir'de deprem!
 9. Bir cuma duası!
 10. Rusya, Ukrayna ve Erdoğan'ın / Türkiye'nin Kırım hassasiyeti!
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz