Ad
122

Ukrayna Gündemi Fatih AYDIN

Ukrayna ile Türkiye ticaretine Ahıska / Mesketi Türkleri engel!

Türkiye'de Ukrayna ile ilgili bir ön yargı var.

 

“Aman ha Ukrayna'da yatırım yapmayın. Ukrayna'da mafya var. Ukrayna'da polis ve devlet mafyaya göz yumuyor.”

 

Ukrayna'ya geldiğimde ben de o önyargının tetiklediği duygularla tedirgin oldum. Birçok iş adamı dostumda aynı durumdaydı. Hala da o tedirginlik devam ediyor.

 

İlginçtir Ukrayna'ya gelen tüm işadamları istisnasız saldırıya uğramış, parası, aracı ve malı gasbedilmiş.

 

Yine ilginçtir ki, failleri bulunamamış.

 

Bir ilginç olay da sayısız iş adamı yaşadığı durumu polise intikal ettirmemiş.

 

Edindiğim bilgilere göre poliste kayıtlı darp, gasp ve hırsızlık olayı sayısı çok az. Gerçekte ise istisnasız tüm iş adamları saldırıya uğramış.

 

4 Şubat 2017 tarihinde organize bir çete tarafından iş yerinde terörist saldırıya uğrayan Türk iş adamının yaşadıklarını ve olayda geçen isimleri araştırırken, Türkiye'de Ahıskalılar olarak bilinen Meshetya Türkleri'nden oluşan bir çeteyle karşılaştım.

 

Meshetya Çetesi Ukrayna'ya gelen Türk işadamlarını Türk kafe ve restoranlarında, mescitlerde takip edip tanışıyor, yakınlık kuruyor. Sonrasında da organize bir şekilde saldırıp, parasını ve malını gaspediyor.

 

Eğer saldırıları kendileri yapamayacaklarsa farklı çete guruplarına satıyorlar.

 

Önceden Türk işadamları bölgeyi tanımadıkları ve dilini de bilmedikleri için saldırının failleri konusunda bilgi sahibi olamıyordu.

 

Ayrıca 4 Şubat saldırısında adı geçen Ahıska / Meshetya Türkü Reşit Züfarov ve oğlu Ravşan Züfarov'un köy mescitinde görevli imam olmaları kafaları karıştırmıştı.

 

Aradan geçen zaman içinde Ahıska /  Meshetya Türkü Reşit Züfarov ve oğlu Ravşan Züfarov'un ciddi bir plan yaptığı ve Türk iş adamı ile yakınlık kurarak çok zengin sandıkları Türk iş adamına işkence yaptırdıktan sonra soydurdukları ortaya çıkmıştı.

 

Polise 200 dolar rüşvet verir kapatırız dediği iddia edilen Ahıska / Meshetya Türkü Reşit Züfarov ve oğlu Ravşan Züfarov gerçekten de polis tarafından korunmuş, ciddi bir soruşturmaya tabi tutulmamış.

 

Anlaşılan o ki Ukrayna Polisine 200 dolar verip olayı kapatırız tehditleri doğru çıkmış.

 

Köy mescitinin adını kullanarak Türk iş adamlarından para aldıkları, aldıkları paraları da ceplerine attıkları saldıraya uğrayan iş adamı tarafından açıklanmıştı.

 

İlk bakışta lokal bir olay gibi görülen Ahıska / Meshetya Çetesi önceki yıllarda da benzer birçok olaya imza atmış ama izini belli etmemişti.

 

4 Şubat 2017 terörist saldırısı sonrasında anlaşıldı ki, Ahıska / Meshetya Türkü Reşit Züfarov ve oğlu Ravşan Züfarov buz dağının görünen yüzü. Arkasında daha büyük bir çetenin varlığı açık.

 

Ahıska / Meshetya Türkü Reşit Züfarov ve oğlu Ravşan Züfarov gibi koyun postuna bürünmüş çeteler olduğu sürece, polis de o çeteleri koruduğu sürece, Türk işadamlarının Ukrayna'da ciddi yatırım yapması mümkün değil.

 

Türkiye – Ukrayna arasında vizelerin kaldırıldığı, kimlik kartı ile seyahatlerin başladığı bir dönemde Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Petro Proşenko'nun bu durumdan haberdar olup olmadığıda merak konusu.

 

Ukrayna Ahıska / Meshetya Türkü Reşit Züfarov ve oğlu Ravşan Züfarov gibi çeteciklerden temizlenirse, Türk iş adamları Ukrayna'ya çok büyük yatırımlarla gelecektir.

 

Aksi halde korku ve endişe nedeniyle Türk işadamlarının yapacakları yatırımlar cılız kalacaktır.

 

Bir diğer ayrıntı da Ahıska / Meshetya Çetelerinin başındaki isimlerin ortak özelliği Ukrayna İstihabaratı ve Polisine muhbirlik yapmaları.

 

Anlaşılan o ki, Türk işadamlarına saldırma ve soyma cesaretini de oradan alıyorlar...

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Ukrayna'ya gelenlere, iş adamlarına doğruları anlatmak zor!
 2. Ukraynalı Vika Süleyman Soylu'ya hakkını helal etmiyor!
 3. Ukrayna'da ne iş yapabirim?
 4. Vicdanlı bir Ahıska Türkü'nden mektup var...
 5. Sahipsiz Türk Vatandaşları Ukrayna'da işkence görüyor, soyuluyor ve öldürülüyor!
 6. Ukrayna ile Türkiye ticaretine Ahıska / Mesketi Türkleri engel!
 7. Dışişleri Bakanlığı, Türk Vatandaşlarını Ahıska Türkleri konusunda uyarmalıdır.
 8. Ahıska çetesi Ukrayna'da bir Türk işadamını daha soydu!
 9. Ahıska Mesket Çetesi'nden ölüm tehditi...
 10. Ukrayna'da Süleymancıların Hocası öldürüldü!
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz