Ad
139

. İzmir GÜNDEMİ

CHP'de herşey çok kolay

“Demokratik!” yarış

İş söze dökülmeye gelince CHP'de herşey çok kolay.

Ön seçim var, demokrasi var, örgüt var, özgür irade var...

Ama gidin bir sahnedeki perdeyi kaldırın hele.

Oyun var, fiskos var, cadı kazanı var, kulis var, tehdit var...

Dün İzmir'de, CHP yeni İl Başkanı'nı seçti. Kimin veya kimlerin adayının yarıştığından ziyade örgüte rağmen kimi belediye başkanlarının seçmeni “Senin yeğenin bizim kadroda, falancaya oy vereceksin sonra karışmam ha!” sözleriyle tehdit etmesi gündemdeydi.

Allah aşkına demokrasi bunun neresinde, hani örgüt, özgür irade?

CHP Genel Merkezi'nde oturtulmaya çalışılan demokratik yapı, partinin kalesinde bizzat belediye başkanlarınca yıkılıyor.

Bunu İzmirli seçmene hangi sözlerle, hangi göz boyamalarıyla anlatacaksınız merak ediyorum?

Bugün burada bunlar yaşanmamış gibi, sözüm ona bazı kişiler 2019 seçimlerinde çıkıp siyasi bir takım erdemlerden söz açacak. Bugünlere bu erdemleri feyz alarak geldiklerini haykıracak. İşte o gün CHP Genel Merkezi, örgütün mü yoksa bireysel kaprislerin yanında mı duracak göreceğiz...

Bugün gelinen noktada CHP Genel Merkezi, AK Parti'yi demokratik olmamak ve özgür iradeye pranga vurmak ile suçlarken benzer bir durumun il başkanlığı seçimlerinde oluşması ne tuhaf.

Sanırım Kılıçdaroğlu, bunun bedelini ağır bir şekilde ödetecektir.

 

İZMİRLİ OLMAK

 

Yıllardan beri göç alan İzmir, yeni nüfusu kendi kültürü ile harmanlamasını bildi. Ve hatta bunu Türkiye'de başarabilmiş tek şehir. Göçle birlikte demografik yapısı değişen şehirler farklı kültürlerin ön yargıları ile boğulup gitti. Ortak tek bir noktada buluşamayan insanlar, ilçe ilçe ayrılarak kendilerini merkezden soyutladı. Örnek verecek olursak bugün İstanbul Fatih'te yaşayan 100 aile seçip bu nüfusu 1 yıllığına Sarıyer'de barındıramazsınız. Olay çıkar, cinayetler işlenir, ilçeye huzursuzluk hakim olur. Bu nüfus değiştirmeyi tersi şekilde de yapmanız mümkün değildir.

Lakin havasından mı yoksa suyundan mı bilinmez ama İzmir'de durum böyle değildir. İçiçe geçmiş kültürler ve İzmir'de yaşama bilinci Konak'ta yaşayanı Buca'ya, Menemen'de yaşayanı Bornova'ya kısa sürede adapte eder.

Dün İlber Ortaylı hocanın İzmir ile ilgili yazdıklarına kısmen katılıyorum.

İstanbul'dan çok fazla göç almaya başlayan İzmir'de gelen nüfusun kentin olmazsa olmazlarına erken uyum sağlaması her iki tarafın da lehine olacak bir durumdur.

İstanbul'daki hayat tarzını bu kentte sürdürebilmeleri her koşulda mümkün değildir.

Artık işin tadını kaçıran “Kimsenin Mini eteğine, şortuna karışmayın!” sözünden ziyade, göç eden kesimin para ile alamayacağı bazı şeyler olduğunu bilmeleri önemli. Burada bazı zenginliklere sahip olmak, insani ilişkileri geliştirmekten ibarettir. Hangi arabayla dolaştığından ziyade varolan arabayı zor gününde olan bir komşunun hizmetine verebilmektir önemli olan.

Bu yüzden Anadolu kültürünü dahi harmanlayan İzmir'in ilk defa karşılaştığı İstanbul kültürü ile mücadelesi epeyce çetin geçeceğe benziyor.

İzmirli olmak isteyenlere tek önerim;

Mutlu olmanın yolunu öğrenin.

İyi haftalar...

 

ÖMER DİNÇER / YENİGÜN

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Akşener mi, İnce mi?
 2. CHP’ye suikast mı yapılıyor?
 3. Muharrem İnce İzmir'de neler yaptı?
 4. AK Partili de istifa eder!..
 5. ''İzmir’de ithal vekilleri seçimden seçime görüyoruz''
 6. CHP, İzmir’de 'güç kirlenmesi' yaşıyor
 7. İzmir CHP'de Yeni dönemde kimler olmalı, kimler olmamalı?
 8. Abdullah Gül'ün eniştesi neler yazdı?
 9. Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir’de nasıl faka bastırıldı
 10. O uyarının adresi, Aziz Kocaoğlu olmalıydı…
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz