170

Bünyamin İzzet

Türkiye Ruby’yi keşfedemedi

Ad

Şüphesiz ki tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de web alanında kullanılan en yaygın programlama dili PHP. Ama aslında web uygulamalarına çok daha uygun başka bir dil daha var, Ruby.

Ruby sadece web için geliştirilmiş bir programlama dili değil. Hemen her alanda kullanabilirsiniz. Esnek yapısı sayesinde kodlamayı gerçekten keyifli bir hale getirmişler. Web sayfalarında dediklerine göre basitliği ve üretkenliği hedef almışlar; ki bence başarılı da olmuşlar.

Ruby’de gem denilen yapılar mevcut. Diğer dillerdeki kütüphaneler gibi düşünebilirsiniz. Rails gibi devasa gem’ler bulunduğu gibi T.C. kimlik numarası doğrulaması yapan ufak gem’ler de var. Çok yenilikçi bir uygulama geliştirmiyorsanız hemen her ihtiyacınızı karşılayacak bir gem bulabilirsiniz.

Tekerleği yeniden keşfetmeye gerek yok. Hazır yazılmış ve test edilmiş bir kodu kullanmak maliyetlerinizi ciddi derecede düşürür. Kafanızdaki projeyi kısa zamanda hayata geçirebilirsiniz. Unutmayın ki Tweeter Ruby sayesinde hızlı bir yükseliş yakaladı.

Ne yazık ki tüm dünyada geniş bir kullanım alanı olan Ruby, Türkiye’de neredeyse kimse tarafından kullanılmıyor. Bu cevherin farkında değiliz. Yeni teknolojilere kapalı kalmak kimseye bir fayda getirmez, bir göz atın derim.

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Türkiye Ruby’yi keşfedemedi
  2. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz