Ad
2

Bilişim Uzmanı / Computerman -

İzmir'in Büyükşehir Belediye Başkan adayı belli oldu...

Ad
Yerel seçimler yaklaşırken adaylar da netleşmeye başladı. CHP, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Aziz Kocaoğlu dışında bir seçenek ararken, Ak Parti iki isim üzerinde duruyor. Bu isimlerden biri, Ak Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, diğeri de İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç. Her ne kadar Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım'ın adı da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçse de İzmir'deki eğilim bu iki ismi işaret ediyor.

Başbakan Erdoğan'ın Binali Yıldırım'ı İstanbul için düşündüğüne artık kesin gözüyle bakılıyor.

CHP, bir taktik hatası yapıp da Mustafa Sarıgül'ün üzerini çizerse, Ak Parti Sarıgül'ü kendi saflarına katar ve İstanbul Büyükşehir'e de aday yapar. Aksi olursa Binali Yıldırım ilk sırada...

Bu arada Binali Yıldırım isminin maymuncuk gibi her kapıyı açtığını söylemek istiyorum. Ak Parti için her kritik seçim bölgesinde Binali Yıldırım ismi öne çıkıyor. İzmir ve İstanbul gibi...

İzmir'de Ertuğrul Günay'ın ismi de geçmiyor değil, ancak ben Sayın Günay'ın Antalya'dan aday gösterileceğini düşünüyorum.

Ömer Cihat Akay ve Mustafa Cahit Kıraç ismi neden öne çıkıyor?

Ömer Cihat Akay, Milli Görüş tabanından gelmesine rağmen İzmirlilerle sıcak iletişim kurmayı başardı. Teşkilatlardaki dalgalanmayı bitirerek koltuğunu sağlamlaştırdı. Muhaliflerin yaptığı hamleleri usta manevralarla savuşturmasını bildi. İl yönetimindeki çok başlı görüntüyü de ortadan kaldırarak, Genel Merkez ile arasındaki köprüleri sağlamlaştırdı. Teşkilatlar seçim çalışmalarına sıkı bir şekilde devam ediyor. Ara ara basına verdiği görüntüler de kucaklayıcı olduğu için önü açık.

İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç ise, İzmir gibi karmaşık kültürlerin iç içe girdiği bir kenti kazasız belasız yönetti. Hala da yönetiyor... EXPO 2020 sürecinde de başarılı sayılabilir. Kendisi İzmir'de tanınıyor ve kabul görüyor. Her eğilimi idare etmeyi de başarıyor. Devlet tecrübesi de önemli bir özellik olarak kendisini ikinci alternatif olarak öne çıkarıyor. Bir de yerel yönetimlerde yapılması planlanan değişikliğe de uygun adaylardan biri.

Ayrıca Sayın Kıraç hem İzmir'i, hem de devleti iyi tanıyor.

Bu özellikleri nedeniyle başarısız CHP'li başkanların karşısına tereddütsüz çıkarılabilir...

Adı siyasi kulislerde geçmese bile belli bir medya grubunun pompaladığı Hüseyin Aslan'ın şansı düşük. Hüseyin Aslan hep pohpohlanmaya alışmış, eleştiriye kapalı. Kendisine beş soru sordum savcılığa koştu. Aday olursa benim sorularımın bin katı karşısına çıkacak. Sorulardan korkan ve paniğe kapılan bir adayın şansı yok. Ömer Cihat Akay'ın şansı bu nedenle yüksek. Kendisine onlarca soru soruldu, onlarca iddia gündeme getirildi, hepsini göğüsledi ve yıkılmadı.

Hüseyin Aslan beş soruyla paniğe kapılıyor ve savcılığa koşarak basın hürriyeti'ni unutuyorsa, siyaseti hiç düşünmesin.

O koltuklar Kenan Evren'in dediği gibi 'iğneli fıçı'dır... İğneden korkan ortaya çıkmasın.

Cihat Akay'ın tek eksiği kendisine ışık olacak yol arkadaşları...

Bu eksikliğini de giderebilirse kendisini İzmir'in Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görebiliriz.

Büyükşehir adayları arasında adı geçen diğer bir isim de CHP'den Ak Parti'ye geçen İlknur Denizli. İlknur Denizli ve ekibi bu konuda uzun zamadır çalışıyor. Ancak kendisinin şansı başkanlık için oldukça düşük.

Çünkü, İlknur Denizli hem CHP, hem de Ak Parti tabanında tepki görüyor... Bu şartlarda İlknur Denizli'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday yapılması mümkün görünmüyor.

Cihat Akay ve Cahit Kıraç'a hiçbir kesimden tepki yok.

Her ikisi de İzmirlilerle barışık...
Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tuzak!
 2. Kurbanlık Hayvanın Yaşı En Az Kaç Olmalıdır?
 3. Kur'an Kurslarını kapatalım sorun biter!
 4. Nasreddin Hoca heykeli
 5. Kılıçdaroğlu yürüyor, Baykal evde torun mu bakıyor?
 6. Askerin yemeğindeki rant zehiri!
 7. Cemat var Cemaat'ten içerü - 1
 8. Bilal Erdoğan yeni parti mi kuracak?
 9. Kur'an Kurslarında Livata salgını mı, provokasyon mu?
 10. Meral Akşener geliyor...
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz