Ad
21

Türkiye Kamu - Sen İl Temsilcisi Ahmet DOĞRUYOL

Torba yasadan çıkanlar...

Ad
25 Şubat 2011 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Torba Yasa ile birlikte Cumhuriyet Tarihinin en büyük vergi borcu affı geldi. Tabi, vergisini ödeyen dürüst vatandaş bir kez daha isyan etti. Dürüst olmak vergisini ödemek, suç mu diye?

Torba Yasayı
, Devlet Memurları açısından değerlendirirsek; bazı artı yönlerinin olması karşılığında, memurların aleyhinde olan maddeler de yok değil.

Torba yasanın memurlar adına olumlu yönleri; sözleşmeli olarak çalışan, 4/b’li personelimizden alınan, damga pulu vergisi kaldırıldı. Bilgisayar ortamına geçilmeden önce, kıymetli kağıt adı altında evraklara damga pulu yapıştırılır ve karşılığında ücreti alınırdı. Bilgisayar ortamıyla birlikte, üç adet A4 kağıdını devlet , 4/b li personellere 140 TL’ye, aile hekimlerine bir yıllık sözleşme karşılığında 800 TL’ye satıyordu. Yani devletimiz, damga pulu vergisi adı altında kendi memurunun parasını gasp ediyordu.

Sözleşmeli personele aile yardımı ödenmesi; emekli olan memura ödenen 500 TL lik yol harcırahının 1000 TL’ye çıkartılması , sendika üyesi memura üç ayda bir 45 TL sendika tazminatı ödenmesi , özürlü memura isteği dışında gece nöbeti verileyecek olması , doğum yapan memura analık izninin bitiminden itibaren ilk 6 ayda 3 saat , ikinci altı ayda 1,5 saat süt izninin verilmesi, eşi doğum yapan memur ise 24 aya kadar aylıksız izin verilmesi.

Babalık izninin 10 gün , kendisi yada çocuğu evleniyorsa 7 gün, eşinin, çocuğunun ,annesi, babası, kayınvalidesi, kayınbabası ve kardeşinin ölümünde 7 gün izin verilmesi, yıllık izin ve mazeret izinlerinde mali ve sosyal haklara dokunulmayacak olası, memurların ağır hastalıklarında 12 ay, iyileşmemesi durumda ikinci 12 ay izin verilecek olması, 24 ay sonunda iyileşmez ise hizmet yılına bakılmaksızın malulen emekli edilecek olması memurlar adına getiriler.

Memurların aleyhine olan bazı maddeler ise;


Aday memur, adaylığı süresinde, disiplin cezası alır ise, amirinin görüşü ile meslekten atılabilecek. Memurların sicil notu kaldırılıyor. Sicilinin 90’nın üzerinde olması durumunda altı yılda bir verilen ödül terfisi, 8 yıl disiplin cezası almaz ise verilecek.
Kurumlara dışarıdan yönetici ataması yapılabilecek. Yani vergi mükellefi olan, özel bürosu olan bir avukat bir kurumun başına atanabilecek. Bu da kurumlarda daha fazla siyasallaşmayı getirecek. Kurumlar arası geçici görevlendirme yapılabilecek. Kurumun onayı ve karşı kurumun talebiyle bir yılda altı ay geçici görevlendirme yapılabilecek. Bu durumda siyasallaşma ve kadrolaşma adına kurumları rahatsız edebilecek bir uygulama.

Anlayamadığımız önemli bir konuda; memurun masasında, çekmecesinde, dolabında bulunan yasaklanmış yayın suç olmaktan çıkarıldı. Amaçlanan nedir bilemiyoruz? Ancak ; Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre yasaklanmış olan bir yayın, nasıl olurda suç olmaktan çıkartılabilir? Terör örgütüne ait bir yayın sokakta suç, devletin binasının içinde suç değil. Düşünebiliyor musunuz ?

Temelde yapılmak istenen memurların tümünü sözleşmeli statüye geçirmek. Kurumları daha çok siyasi otoriteye teslim etmek.
Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Hedef MHP değil, ülkenin bölünmesi
 2. Usame bin Ladin Öldürüldü mü?
 3. Siyasi Ahlak...
 4. Uzun ince bir yoldayız...
 5. Ah şu Libyalılar...
 6. ÖSYM Kabak tadı verdi...
 7. Açıldıkça Açılıyoruz...
 8. Kürtlere İhanet eden BDP
 9. Seçim vaatleri...
 10. Torba yasadan çıkanlar...
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz