Ad
21

Türkiye Kamu - Sen İl Temsilcisi Ahmet DOĞRUYOL

Seçim vaatleri...

Ad
Her seçim arifesinde siyasi partilerimiz seçim vaatleriyle vatandaşın karşına çıkıyor. Siyasetçilerimiz öyle bir hale geldi ki, vaatler sınır tanımaz hale geldi.

Elbette siyasi partiler vaat edecek, vatandaş değerlendirecek. Oyunu ona göre verecek. Ancak, yapılan seçim vaatleri, devletin parasını bazı vatandaşlara aktarmak olarak olmaması gerekir. Zaman, zaman siyasi partilerin vaatleri akıl sınırlarını zorlayabiliyor. İktidara gelecek partinin işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf, holdingler vb. konularda uygulayacağı yöntemi anlatması kadar doğal bir şey olamaz.

Ancak, yapılacak vaatlerin ayakları yere basan vaatler olması gerekir. Hatırlayabildiğimiz kadarıyla eski siyasetçilerimizden bazılarının seçim vaatlerine baktığımızda bazı seçim vaatlerinin olma ihtimallerinin ne kadar düşük olduğu hemen ortaya çıkıyor.

Mesela Süleyman Demirel’in “kim ne diyorsa ben beş katını vereceğim”. Tansu Çillerin “ herkese iki anahtar”(ev araba). Bülent Ecevit’in “bütün köyler kent olacak”. Cem uzan’ın “mazot 1 TL. olacak”. Haydar Baş’ın “mazot 80 kuruş olacak”. Kemal Kılıçdaroğlu’nun son seçim vaadi ise; mazottaki ÖTV kaldırılacak. 2-B arazileri ücretsiz verilecek. Üniversite harçları kaldırılacak. Vaatlerine baktığımızda kemal Kılıçdaroğlu’nun oyu hangi kesimden almak istediği hemen ortaya çıkıyor. Yine son vaatlerden Kılıçdaroğlu her yoksul aileye 600 TL maaş vereceğini beyan etti. MHP’nin seçim vaatlerine baktığımızda ise daha ayakları yere basan vaatleri görüyoruz. İstihdamı arttırıcı yöntemler siyasi affa karşı oluşu. Uzlaşmayla yapılacak yeni anayasa, eğitim dilinin sadece Türkçe olması, ailelere yapılacak yardımın en az asgari ücretin yarısı kadar olması, yaşlılık aylığının yükseltilmesi (250 TL), 4-B li sözleşmeli çalışan öğretmen, sağlık personelinin kadroya geçirilmesi gibi seçim vaatleri de MHP ye ait.

AKP nin ise 12 Yıllık seçim vaadiyle vatandaşın karşısına çıkması bekleniyor. 12 yılın esprisi Cumhuriyetin kuruluşunun 100 Yılı olması 2023. Yeni anayasa, tam demokrasi, zorunlu eğitimin 12 Yıla çıkarılması, Üniversite sayısının 250’ye çıkartılması, 25 merkeze hızlı tren, 81 Vilayete uçak seferi AKP’nin seçim vaatleri arasında. 3 Kasım 2002 Seçimlerinden bu yana iktidarda olan AKP siyasi tarihimizde en uzun iktidarda kalan parti. İktidarda geçirdiği süre dokuz yıl. 9 Yıldır tek başına iktidarda olan parti, anayasayı değiştirebilecek güçte olan iktidar, bu güne kadar anayasayı neden değiştirmedi. Ayrıca tam demokrasi vaadinin altında yatan gerçek nedir acaba? Habur sınır kapısında seyyar mahkeme kurarak teröristleri karşılama törenimidir? Yoksa ilerleyen süreçte terörist başına tam serbestlik vererek bir dahaki dönemde meclise sokmak mıdır?

Siyasi partiler vaatte bulunur. Gerçekçidir. Ya da değildir. Her şeyden önemlisi ülkemizin birliği ve bütünlüğüdür. KILIÇDAROĞLU’NUN seçim vaadindeki Güneydoğu’ya sıfır faizli kredi vatandaşlarımız arasında yapılacak en büyük ayrımcılıktır.

AKP’nin uyguladığı politikalarda da ülkenin kaynaklarının önemli bir bölümünü Doğu ve Güneydoğu’ya aktarmakta. Bölgeler arasında yapılan ayrımcılığa artık yeter diyorum. Ülkenin her bölgesine, her vatandaşa eşit davranın. Yoksul ailelere yapılacak maddi yardımı şuan AKP SHÇEK (Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu) aracılığıyla evde bakım hizmeti, çocuk yardımı vb. şekliyle zaten yapıyor. Sayın Başbakanımız da Başbakanlık adına kömür dağıtıyor.

Geçen seçim döneminde beyaz eşya dağıtanlar bu dönem ev araba dağıtsa da, vatandaşta bayram etse.
Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Hedef MHP değil, ülkenin bölünmesi
 2. Usame bin Ladin Öldürüldü mü?
 3. Siyasi Ahlak...
 4. Uzun ince bir yoldayız...
 5. Ah şu Libyalılar...
 6. ÖSYM Kabak tadı verdi...
 7. Açıldıkça Açılıyoruz...
 8. Kürtlere İhanet eden BDP
 9. Seçim vaatleri...
 10. Torba yasadan çıkanlar...
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz