Ad
28

Gazeteci Yazar Asya ARICI

Nasıl “cool” olabilirsiniz?

Ad
Ece Budayıcıoğlu yazdı.

Son yıllarda günlük yaşamımızı domine eden en önemli sorunlardan biri “cool” olmak, öyle olmayı beceremesek bile en azından “cool” görünebilmek sevgili okurlar. İşte tam da bu yüzden cool’luk mertebesinin açtığı nice kapılardan mahrum kalmamanız adına, “BirinciBlog Amme Hizmetleri” bölümünde bu hafta sizler için birkaç maddelik bir “Cool” Olma Rehberi hazırladık. Aşağıda yazanları harfiyen uyguladığınız takdirde çevrenizde sevilmeniz, sevilmeseniz bile saygı görmeniz ve “Oha abi çok cool adam/hatun o yeaa,” şeklinde kendinizden bahsettirmeniz işten bile değil.

1) Cool’luk dediğimiz şey, sinyallerini bir ortama girişinizden itibaren vereceğiniz bir mizaç özelliği, bir vücut dili, etrafa saçılan bir elektrik ve hayata karşı bir duruştur. Bu yüzden girdiğiniz mekan ister bakkal, ister üniversite kantini, ister bir bar ya da ofisiniz olsun, size selam verilmediği sürece kimseye selam vermeyin. Bırakın çevrenizdekiler yenilgiyi kabul etsin, ve cool’luğunuz karşısında beyaz bayrak çekerek sizi selamlasınlar. İlerleyen safhalarda bunu verilen selamı da almamaya kadar vardırabilir, böylece ismi dillerden düşmeyen “cool” bir kişi olabilirsiniz.

Ne var ki selam vermemek, yalnızca bir mekana adım attığınızda uygulayacağınız bir şey olmamalı. Söz gelimi, yolda yürürken bir okul ya da iş arkadaşınızın karşıdan size doğru geldiğini gördüğünüzde, aslında onu hiç görmemiş gibi davranmak, elinizdeki telefona ya da çevrenizdeki diğer şeylere dikkatinizi yöneltmek sizi cool yapmaya yetecek de artacaktır bile. Bırakın karşınızdaki sizi durdursun ve konuşmaya çabalasın. Bu tavrınızda tutarlı olursanız kısa süre içinde “kafası çok meşgul” ya da “karşısındakini hatırlayamayacak kadar çevresi geniş” bir kişi olarak anılacak, insanların selamınızı almak için birbirini ezişini yüzünüzde “cool” bir gülümsemeyle izleyeceksiniz.

Selam vemeyişinize bu tip saldırgan hareketlerle tepki göstermek isteyenler olacaktır. Ne var ki bunu yalnızca kıskançlıklarından yaptıklarından emin olabilirsiniz.

2) Bir diğer “cool” olma yöntemi, insanlara karşı nazik olma anlayışını tamamen kırabilmenizden geçer. Size servis yapan bir restoran çalışanına, kapıyı tutan güvenlik görevlisine ya da alışveriş yaptığınız dükkandaki tezgahtara teşekkür etme hatasını kesinlikle yapmayın. Unutmayın, o insanlar çevrenizde sadece ve sadece size hizmet etmek ve kapı tutmak için varlar. Yüzlerine bakmadan ceplerine arada bir sıkıştırabileceğiniz 5 lira ile gönüllerini alabilirsiniz – ama bunu sıklıkla yapmanız onlarla yüz göz olmanıza neden olabileceğinden dikkatli davranmalısınız.

3) Temel uyarılara ve toplumun büyük kısmı tarafından uyulan kurallara siz kesinlikle uymayın. Mesela her yerine eşşek kadar “SİGARA İÇMEK YASAKTIR” yazılı levhalar asılan vapurlarda ya da binalarda sigaranızı inadına yakın ve bu levhaların önünde çektirdiğiniz fotoğrafı bir “cool”luk nişanesi olarak tüm sosyal ağlarda paylaşın. Eğer yol müsaitse size yanan kırmızı ışıkta durmayın, U dönüşünün yasak olduğu yerlerde el freniyle dönerek çevreye ne kadar aykırı bir kişi olduğunuzun mesajını verin. Bu sayede “kuralları çiğneyen cool adam” olarak anılacak ve gıptayla bakılan bir kişiye dönüşebileceksiniz.

4) Birileri size bir şey mi anlatmaya çalışıyor? Mümkün mertebede başka şeylerle ilgilenerek karşınızdakinin anlattıklarının aslında sizin için ne kadar önemsiz olduğu izlenimini yaratabilir ve cool’luğunuza cool’luk katabilirsiniz. Karşınızdaki konuşmaya başladıktan takriben 5-6 saniye sonra bilgisayarınızda bir şeyler yazmaya ya da akıllı telefonunuzun ekranına dokunmaya başlayın. 10 saniyede bir kafanızı sanki dinliyormuşçasına sallamanız, ama bunu yaparken aslında anlatılanları hiç dinlemediğiniz mesajını verebileceğiniz bir tutum sergilemeniz önemli. Şayet arkadaşınız anlattığı şeyi yarıda kesip ortamı terk ettiyse, sizi kıskandığından emin olabilir, cool’luğa bir adım daha yaklaşmanın huzuruyla işinize gücünüze dönebilirsiniz.

5) Diyelim ki karşınızdakini dinlemek zorunda kaldınız, çünkü bu işinizin bir parçası. O zaman bırakın sizi etkilemek için debelenip dursunlar. Anlattıkları ya da sundukları şeyler yaratıcı, büyüleyici ve beklentilerinizi ötesinde olsa bile, kesinlikle tatmin olmamış gibi yapın ve ölü balık gözleriyle karşınızdakinin adeta “ruhunun” içine bakın. Sonuç olarak üzerinde günlerce emek harcadıkları işlerini size gösterenler, alabildiğine cool birisi olduğunuzu ve her zaman “birkaç tık” ilerisini düşünebilecek kişilerle çalışmak istediğinizi anlayacak, size daha da saygı duyacaklardır.

Misal: Olimpiyat oyunlarından zerre etkilenmeyen Elizabeth.

6) Günlük yaşamda olduğu gibi sanal ortamlarda da cool olmanın önem teşkil ettiğini unutmayın. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda duvarınıza yazılan ya da “mention” edildiğiniz iletileri kesinlikle “like” etmeyin, cevaplamayın. Facebook’ta kimseyi listenize eklemeye yeltenmeyin – bırakın onlar sizin arkadaşınız olmak için birbirlerini ezsinler. Özellikle Twitter’daki özgeçmiş bölümünü herkes sizi tanımalıymışçasına boş bırakın ya da kısa ve diğerleri için tamamen anlamsız olacak ifadeler yazın: “Bulut yerim,” gibi. Başkalarını takip ya da retweet etmekten özellikle uzak durun. Böylece sadece kendi yazdıklarınızın arkasında duracak kadar cool bir kişi olduğunuza vurgu yapacak, hatta günün birinde fenomen olmayı bile başararak adınızı sosyal ağlara da altın harflerle yazdıracaksınız.

Son olarak asla ve asla unutmayın ki, cool’luğun ilk adımı kendinizi, yalnızca kendinizi sevmektir. “Tüm dünyanın aslında sizin için yaratıldığı” fikrini aklınızdan çıkarmaz ve bu önerileri harfiyen hayatınıza uygularsanız egonuzun içten içe kabardığı, geceleri cool’luğun kollarında huzurlu uykulara merhaba dediğiniz yeni yaşamınızda mutluluğu yakalayabilirsiniz. Size BirinciBlog olarak şimdiden başarılar diler, her yerinizden öperiz.

Kapanış notu: yazı eser miktarda ironi içerir.
Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. OLGUN İNSAN...
 2. Nasıl “cool” olabilirsiniz?
 3. Susma Artık Tacizi ve Tecavüzü Anlat!
 4. Tatile Çıkarken Yanınızda Bulundurmanız Gereken 9 İlaç
 5. Dirty Talk’ nereye kadar seksi, nereden sonra seksist?
 6. Johann Sebastian Bach: Müziğe Adanmış Bir Hayat
 7. Salo ya da Sodom'un 120 Günü (1975)
 8. Oğlak - Aslan Aşk Uyumu
 9. Öteki kızdan mesaj var...
 10. Başbuğ Alparslan Türkeş'ten tarihi sözler...
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz