Ad
58

2023 Vizyon Derneği Genel Başkanı Zafer DERELİ

Edirneli Olmak...

Hayatımın ilk yarısı Edirne ve İpsala’da, diğer yarısı da gurbette Ege’de geçti. Çok seyahat ettim, her türlü insanla tanıştım.

Sevdiklerimde oldu sevemediklerimde.

Sevdiklerimin yanında olup, sevdiklerine selam ettim burada olduğu gibi. Beyazlayan saçlarımı sevdiğim işlerin, heyecanın, savaşın ve mücadelenin değirmeninde beyazlatmaya çalıştım. Kendimce iyi bir savaşçı olduğumu düşündüm. En sıkıntılı anlarımda boşluk kuyusundan düşerken bile, muhakkak bir dibi olacaktır dedim kendimce.

Tırnaklarımla kazarken geleceği, kaygılarım ve endişelerimde oldu.

Altı yaşımda, kısa pantolon ve yarı sümüklü, yarı salçalı ekmek bulaşmış ağzımla gezerken İpsala sokaklarını, ekmeğini yediğim suyunu içtiğim İpsala’nın bugün, nerdeyse 25 senedir hiç değişmediğini, daha da köhneleştiğine tanık oldum.

2009 da belediye başkanlığı için aday adayı oldum.

Siyaseten belki de hiçbir şansım olmadığı halde, sırf Edirne’li, İpsala’lı olmanın getirdiği sorumlulukla maceraya, mücadeleye atıldım.

Bizim buralarda meşhur olan, akşam içki sofralarındaki muhabbetlerdeki içi boş sızlanışlarından daha fazla bişeyler yapmak gerektiğini düşündüm.

Hep söylenen,”elin bilmem kimi nerden geliyor,Edirne’de inşaat işi yapıyor,başımıza mütahhit olmuş,elin adamı şöyle,elin adamı böyle..” muhabbetlerinin artık Edirne’de karşılığı yok.

93 sene Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir kentin,10 dakikalık bir yağmurda yolları Meriç nehrine dönüyorsa, demek ki, Edirne’de bu durumdan memnun kesimler çoğunlukta..

Ancak; Edirne’nin artık 3 milletvekili ile temsil edilecek olması da Edirne 2023 Vizyonu açısından da sıkıntılı bir durum.

Ankara bürokrasisinde, Bakanlıklarda, Genel Müdürlüklerde kaç tane Edirne evladı var bilemiyorum. Kaç tane Edirne evladının Edirne 2023 Vizyonunda etkili ve pozitif çalışmalarda emeği var bilemiyorum. Ama üzülerek gördüğüm o ki, içki masalarındaki muhabbetlerden öteye gitmeyen ve vizyonu olmayan siyasetin artık kimseye faydası olmayacağı.

Aslında esas amaç siyaset değil.

Fakat en ufak bir sorunu konuşmaya başladığınızda siyasete dalıveriyorsunuz.
Bu ve buna benzer bir çok nedenle,üzüldüğünüz,kaygı duyduğunuz olaylar sizi ya tepki göstermeye itiyor,ya da bir süre sonra kanıksamaya..

En büyük tehlike de kanıksamak, tepkisizleşmek.

Daha yeni aldığınız sıfır bir arabayı,Edirne yollarına bıraktığınızda,çok geç değil bir ay sonra Sanayi’de alıyorsunuz soluğu..Edirne Köyündeki tarlaya dönmüş yollarda araç sürmekten kendimden utanıyorum.Araçların trafiğe uygunluğunu TÜV denetliyor ya,yolların araçlara uygunluğunu kim denetliyor? Kocaman bir HİÇ..

Bi de,hendek koymuşlar yollara gelişi güzel,aşırı hız yapmamak için..Komik demek bile zaman kaybı bazen..İçinizden söylenip,kazıtıp geçiyorsunuz.

Duydum ki, 3 milletvekiline düşme sebebi, toplasan 600 civarındaki öğrencinin ikametini Edirne’ye taşımaması..Çok basit ve kolaycı bir kaçış..Zavallı öğrenciler.
Aslında Edirne’nin her sorunu hallolmuş, bitmiş gibi fatura öğrencilere kesilmiş.
Muhalif olmanın, yanlışı söylemenin, KRAL ÇIPLAK demenin de faturaları var.
Osmanlı’nın başkentinde Kral Çıplak demekte zor iş.

Hoş diğer taraftan bakalım..

Milletvekili sayısı 4 te kalsa ne fark eder, 1 e düşse ne fark eder?

Umudunu, geleceğini kaybeden Edirne’de,93 senelik Başkentlikten ne kaldıysa o kadar fark eder.
Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Sağlık Bakanlığı MHRS nin Benzerini Edirne’ye kuruyor.
 2. Temmuz Ayı Zammından Devletin Memuru Zararlı Çıktı...
 3. Sağlık Bakanlığı Alo 182 Hattını İpsalaya'da Kursun
 4. İpsala'nın Aklı Nereye Gidiyor?
 5. Keşan'da doktora darp iddiası
 6. Toplumdaki Şiddete Tepkiler ve Edirne'deki Hava
 7. İpsala'da 163 kişi nereye gitti?
 8. Edirne'de Yeni Anayasa Çalıştayı
 9. Bedensel Engelliler
 10. Edirne'de Siyasi Gündem - 1
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz