Ad
6

Gazeteci Yazar Meltem GÜRSOY

Zamana Karşı / In Time

Bir dünya düşünün insanların ömrü sadece 25 yıl. Doğduklarında 25 yıllık bir ömürle dünyaya geliyorlar. O dünyada herşey zaman karşılığında alınıp satılıyor.

Otobüse binmek iki saatlik ömür. Otoyoldan geçmek bir dakikalık ömür. Bir fahişeyle birlikte olmak 10 dakika!

Anlayacağınız para yok, zaman var. Hayatın her evresinde kullanılan birim para yerine zaman. Bir baba doğum günü hediyesi olarak çocuğuna 10 yıl ömür hediye ediyor. İnsanlar sınıflara göre ayrılmış. Zenginler ve fakirler olarak ayrı bölgelerde yaşıyor.

Varoşlarda yaşayan insanlar ömür saniyeleri bittiği anda sokak ortasında ölüyor.

Güzel bir anne var, 25 yaşında. Oğlu var o da 25 yaşlarına yakın. Oğlu sabah evden çıkarken annesinden 30 dakika ödünç zaman alıyor. Oğlu barda bir insana yardım ettiği için 100 yıl ömür kazanıyor. Kendi ömrünü sıfırlayan esrarengiz adam saniyeler bitince anında ölüyor.

Oğlu annesine çiçek almış otobüsten binmesini bekliyor. Ama annesi otobüs fiyatlarının artması nedeniyle otobüse binememiş. Koşarak oğluna yetişmeye ona verdiği yarım saatlik ömrü bölüşerek bir kaç dakika daha yaşamaya çalışıyor.

Bizim Süreyya Ayhan gibi kuşuyor. Anne ile oğul Türk filmlerinde olduğu gibi trajik bir şekilde saniyeler içinde ölüyor. Halbuki oğlunun 100 yıl hayatı vardı. Birkaç saniye daha erken ulaşsalardı anne yaşayacaktı, ömür saniyeleri bittiği için öldü.

Oğlu annesinin trajik bir sonla ölmesine dayanamadı ve zaman tefecilerinin peşine düştü. Babası da zaman simsarlarıyla mücadele ederken ölmüştü. Şimdi sıra oğlundaydı. O varoşların içinden çıkarak bir çok sınıf ve bölge geçerek First Clas hayat yaşayan ölümsüzlerin arasına karıştı. Kumar oynadı ve bir kaç yüz yıl daha kazandı.O dünyadaki zamanı elinde tutan aileyle dostluk kurdu, ailenin güzel kızıyla yakınlaştı.

Olaylar çok hızlı bir şekilde ilerlerken, zaman muhafızları peşine düştü. Kendisine 100 yıl hediye ederek ölen adamın ölümü araştırılırken cinayet şüphesiyle tutuklandı.

Olaylar işte bu şekilde gelişti ve iki genç "zaman tefecisi" babaya karşı birleşerek zaman'a ihtiyacı olanlara zaman dağıtmaya başladı.

İnsanlığı kurtarmak için 1 milyon zamana ihtiyaç olduğunu düşünerek babasının bankasındaki 1 milyon zamanı ele geçirdiler.

O anda zaman bankasının sahibi babanın söyledikleri hayli ibret verici.

- Bunları 1 milyon insana versen bile onların acıları
dindiremeyeceksin.


- Bir milyon yılı yanlış bölgelerin eline verirsen
sistem sekteye uğrar.

- Çünkü tüm insanlar sonsuza dek yaşamak ister.

Bir nesil için zamanı dengeye oturtabilirsin, bilemedin
iki...

Daha sonra hepsi ölümsüzlük şansı isteyecek..

Kısaca özetlemeye çalıştığım 2011 yapımı bir ABD filmi.


Filmin adı: Zamana Karşı / In Time

Yönetmen: Andrew Niccol

Oyuncular: Justin Timberlake, Amanda Seyfried,
Cillian Murphy, Olivia Wilde, Johnny Galecki

Müzik: Craig Armstrong
Süre: 1 saat 49dakika

Zamana Karşı / In Time filminin mutlaka izlenmesini öneriyorum. İnternette bir çok film sitesinde HD kalitesinde bulabilirsiniz.

İzleyin pişman olmayacaksınız.

http://youtu.be/fdadZ_KrZVw
Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Öyleyse Rabbin için namaz kıl ve kurban kes
 2. Hz.Muhammed (s.a.v.)' in Güzel Sözleri
 3. Gençliğin sırrı !!!
 4. Psikanalizin Kavram Haritası ve Ego psikolojisi
 5. Cezaevleri Medrese-i Yusufiye oldu!
 6. Romanov Koyunu Koca Bir Yalan!
 7. Tesettüre makyaj uyar mı?
 8. İstanbul İstanbul Olalı
 9. Stresle Mücadelede Yeni Yöntem
 10. İlim ve Bilgi Öfke'yi yenemiyorsa!
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz